Dnes v Epsomu v 17.30 odstartuje nejslavnější derby na světě, dostih, který se stal mustrem pro inspirací pro vrcholný dostih tříletých vytrvalců téměř po celém světě. Epsom derby, nebo oficiálně letos Cazoo Derby (Gr.1, 3 hř+kl, 2420 m, 1,620.000 Ł), má mimořádný význam i z chovatelského hlediska a v posledních třech dekádách hlavně potvrzuje sílu Sadler's Wellsovy dynastie.

 
Možná si ještě vzpomenete na článek, který jsme publikovali před 8 lety. Jmenoval se Sadler's Wells - král Epsomu a pojednával o úspěších Sadler's Wellsovým potomků (a jejich potomků) v trojici epsomských vrcholů - Derby, Oaks a Coronation Cupu. Byly a jsou skutečně úctyhodné a Epsom, ač se do něj nikdy nepodíval, se stal Sadler's Wellsovou zkutečnou baštou.

V jeho stopách se posléze vydal syn Montjeu, jemuž se podařilo dát 4 vítěze Epsom derby, v němž uspěl i jeho vnuk Wings of Eagles (Pour Moi), a především Galileo. Mnohonásobný šampión anglických a irských plemeníků už dal 4 vítězky Oaks včetně včera úspěšné Tuesday, prosazuje se i jako děd vítězek a poslední premiantkou britské dámské klasiky bez Galileova vlivu je v roce 2014 úspěšná Taghrooda, dcera Galileova polobratra Sea The Stars.

Enormní je Galileův vliv v Epsom derby. Sám dosud dal 5 vítězů, další dva přidali jeho synové New Approach a Frankel. Galileova krev, společně s krví jeho polobratra Sea The Stars, je dnes v Evropě nejkvalitnějším zdrojem talentu pro dostihy na půldruhé míle a už řadu let se to odráží i na podobě startovního pole nejvýznamnějšího derby na světě. Vrcholu jeho vliv dosáhl před třemi lety (viz starší článek), kdy ze 13 startujících hřebců 12 pocházelo přímo z jeho paternitní linie včetně 6 Galileových snů. Jediným, kdo krev Galilea v žilách neměl, byl vnuk Montjeua Sir Dragonet (Camelot), jehož bába All Too Beautiful (Sadler's Wells), druhá z Epsom Oaks 2004, byla Galileovou pravou sestrou.

Šest Galileových synů má koně na startce

Letošní startovní pole tak výrazně "progaleliováno" není, přesto v něm má loni uhynulý plemeník rozhodující vliv. Na startovní listině jsou tři jeho synové včetně druhé šance Stone Age a čtvrtého favorita Changingoftheguard, k šancovým koním patří i Star of India, aktuálně šestá šance dostihu. Dalších 8 startujících jsou potomci Galileových synů. Dva potomky má na startce Teofilo, jehož Nations Pride je třetím favoritem dostihu a stejný počet synů bude reprezentovat i Frankela. Otec loňského vítěze Adayar letos nemá na startu velké jméno, jak Nahanni, tak Westover jsou nabízeni v kurzu 28:1.

Svými potomky jsou zastoupeni ještě další čtyři Galileovi synové. Největší pozornost se upírá na otce Enable (ale i Pacific Hilla) Nathaniela, jehož Desert Crown, přesvědčivý vítěz Dante Stakes, je favoritem dostihu. Šancového koně má i Ulysses, otec vítěze Ballysax Stakes (Gr.3) Piz Badile, pátého favorita dostihu, v jehož sedle bude Frankie Dettori. Churchillův Grand Alliance patří k outsiderům dostihu, stejně jako El Habeeb, jehož otcem je málo známý Al Rifai, jen jednou startující syn Galilea a kanadské Gr.1 vítězky Lahaleeb (Redback).

Další dva účastníci pocházejí z matek z Galileovým vlivem, nicméně oba patří k outsiderům a oba jsou shodně nabízeni v kurzu 566:1. Sonny Liston (Lawman) je synem Galileovy dcery Stars In Your Eyees, mateřským otcem Glory Daze (Cotai Glory) je Galileův syn Rip Van Winkle. Sečteno a podtrženo, má ze 17 startujících hřebců 13 v sobě krev Galilea. A jelikož nejšancovějším ze zbylé čtveřice je 16:1 nabízený Walk of Stars, zdá se pravděpodobné, že i letos bude mít Galileo podíl na vítězi. Nechme se překvapit jaký. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net