Ač aktuální japonské dění je pro nás zajímavé především díky úspěšnému účinkování Filipa Minaříka na tamních drahách, dnešní mítink v Nakayamě, během něhož Filip opět vítězně zabodoval, přinesl zajímavé informace i chovatelům a těm, které zajímá vývoj chovu anglického plnokrevníka.


Vrcholem mítinku byla Gr.3 zkouška The Keisei Hai na 2000 metrů pro tříleté koně, dotovaná částkou 72,610.000 jenů (tj. zhruba 586.000 €  či 15 miliónů korun), v níž dosáhl zatím největšího úspěchu japonský plemeník-multišampión DEEP IMPACT (Sunday Silence). Nikoliv však jako otec, nýbrž tentokrát v roli mateřského otce, v níž sice již již dokázal bodovat i v blacktype společnosti, výsledek jako dnes ale ještě nepředvedl - ve zmíněném dostihu potomci jeho dcer obsadili první tři místa. Vítězství si odnesl Last Draft (Novellist), syn vítězky Oka Sho (Japan 1000 Guineas) (Gr.1) Marcelliny, druhý skončil Run for The Roses (King Kamehameha) a třetí Hindu Times (Harbinger). 

Vítězný Last Draft je teprve pátým blacktype vítězem z matky po Deep Impact, ovšem do historie vejde především jako vůbec první stakes vítěz po německém odchovanci, vítězi King George VI and Queen Elizabeth Stakes (Gr.1), Grand Prix de Saint-Cloud (Gr.1) a dalších dvou Gr.1 dostihů Novellistovi (Monsun). Ten byl do Japonska importován s velkými ambicemi v roce 2013. V první sezóně v roce 2014 připustil 156 klisen (z nichž bylo registrováno 106 potomků), v další sezóně dostal 148 klisen (registrováno bylo 107 potomků) a přes stovku se počet jeho klisen dostal i v roce 2016 (122) a 2017 (111). Z loňského roku zatím data nemáme. Loni se tedy na dráze ukázal jeho první tříletý ročník, ale v něm se nenašel žádný blacktype potomek. Ve dvou letech mu vyběhlo 65 potomků z prvního ročníku, 11 z nich zvítězilo. V loňském roce, kdy měl první tříleté a také dvouleté z druhého ročníku, se již dočkal 50 vítězů, ovšem ze 147 startujících potomků, kteří jej dostali na 47. místo v šampionátu plemeníků s podprůměrným AEI 0,76. (miv)


      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net