Vernar2O úspěších koní v českém tréninku na zahraničních drahách bylo popsáno mnoho řádek a současný trend napovídá, že zájem domácích stájí o starty v zahraničí hned tak nepoleví a neměla by polevit ani stále rostoucí úspěšnost našich koní. O největší úspěchy českých stájí za hranicemi se vesměs zasloužili koně, které si naši majitelé vyhlédli na zahraničních dražbách či je koupili privátně nebo třeba v prodejkách, nicméně i čeští odchovanci získali v cizině řadu úspěchů, zvláště v překážkových dostizích.


Bohužel mnohdy se na ně zapomíná a přitom speciálně nad italskými překážkami už čeští odchovanci slavili nemálo úspěchů, a to včetně vítězství v dostihu kategorie Gd1. Právě na úspěchy v dostizích Graded a Listed jsme zaměřili naši pozornost a provedli malou inventuru českých úspěchů. Možná Vás překvapí, že již 15 koní českého chovu v těchto dostizích, které tvoří vrchol nabídky na apeninském poloostrově, dokázalo zvítězit či se umístit, přičemž jako umístěné bereme jen koně na druhém a třetím místě, kteří mohou být v katalozích psáni tučným písmem.

Jako první se v italských graded překážkách prosadil valach GLOGLOGLO (Fallada) z mimoňského chovu, který 5. června 2005 zvítězil v Gd3 Steeplechase di Primavera. Druhým českým odchovancem, který dokázal uspět v italských blacktype překážkách, byl syn překážkové šampiónky ČR a druhé z Velké pardubické Vinny (Rookery Hill) valach VERNAR (Rainbows for Life) z chovu společnosti Orling, který v barvách svého chovatele, veden Josefem Bartošem, 15. května 2006 v Miláně vyhrál Gd3 Premio Staffe d'Oro Steeplechase. O 4 měsíce později přidal další úspěch, když vyhrál dokonce Gd2 Premio Piero E. Franco Richard v Meranu, kde porazil polskou odchovankyni a Japovu dceru Esther. Jistě stojí za zmínku, že mateřským otcem Esther je Demon Club, jehož matka Demona, vítězka polského Derby či rakouského St. Leger, byla jedním z nejlepších potomků Masise.

Na sklonku roku 2006, přesně 11. listopadu, se po předešlém vítězství v Premio Renon prosadil na graded scéně další český odchovanec DIKTYS. Syn Magnuse (Jape) z chovu Jozefa Pirucha získal svůj premiérový blacktype úspěch v Gd2 Premio Giulio Berlingieri. Po druhém místě v Premio Staffe d'Oro (Gd3) následující rok, kde jej porazil polský odchovanec v péči Františka Holčáka Aspirant (Jape), v jehož pedigree též najdeme Demonu a tudíž i Masise. Diktys běhal za stáj Wrbna, která jej jako ročka koupila za 250 tisíc korun. Slušná suma na ročka po nevyzkoušeném plemeníkovi vycházela ze zajímavé promo akce pro Magnuse, kdy majitelé Wrbny vymysleli a poté prezentovali veřejný závazek koupit z nabídnutých potomků Magnuse každý rok jednoho za výše zmíněnou cenu. V případě Diktyse tím stáj nejen pomohla vlastnímu hřebci, ale také získala mimořádně třídového překážkáře. Diktys totiž v roce 2008 dokonce vyhrál Grand Steeplechase di Milano (Gd1) a stal se prvním a zatím také jediným českým odchovancem, který dostih klasifikovaný jako Gd1 v Itálii vyhrál. 

Inzerce
banner italy napajedla

Následovali další koně. Čtvrtým českým odchovancem, který v Itálii umístění v graded či listed dostihu, byla vítězka Českého derby READY FOR LIFE (Rainbows for Life). Klisna, které překážky jinak rozhodně štěstí nepřinesly, se "blacktype" koněm stala ale i díky příznivým okolnostem - získala třetí místo v listed proutěnkách Premio Giulio Caccia, v nichž startovali jen 4 koně a pole uzavírající Barenga docválal do cíle s obrovskou ztrátou na ostatní. 

Ready for Life byla stejně jako Vernar potomkem Rainbows for Lifa a pohled do tabulky s úspěchy českých odchovanců ukazuje, že bývalý napajedelský plemeník hrál v úspěších českého chovu nad italskými překážkami velmi významnou roli. Jeho syn MIDEROS, pro kterého byl dokonce připraven box plemeníka v rodných Napajedlích, dvakrát vyhrál Gd3 Premio Del Prato a doběhl třetí v Gd1 Premio Corsa Siepi di Merano, velmi dobře si vedl i GILMOUR z chovu Jana Vedrala, další napajedelský odchovanec SHERENTO doběhl druhý v Gd1 Gran Corsa Siepi di Milano a listed umístění získal i LIFE IS LIFE z chovu Nicole Valentové. 

Koně českého chovu, kteří zvítězili či se umístili (na 2. a 3. místě) v Graded a Listed překážkových dostizích v Itálii


DIKTYS
 (Magnus - Diftera, Chiavari), 2003, chovatel: Jozef Piruch
  1. Gran Steeple di Milano, Gd1, 2008
  1. Premio Giulio Berlingieri, Gd2, 2006
  2. Premio Staffe d'Oro, Gd3, 2007
DEMON MAGIC (Jape - Divá Bára, Sectori), 2006, chovatel: Ing. Miroslav Ševčík
  1. Premio Piero E Franco Richard, Gd3, 2010
  1. Premio Mario Argenton, Gd2, 2010
  2. Premio U.N.I.R.E. - Memorial Maria Laura Gnocchini, Gd3, 2011
  3. Gran Premio Merano Forst, Gd1, 2012 
  3. Grande Steeple-chase d'Europa, Gd1, 2014
MIDEROS (Rainbows for Life - Midwife, Midyan), 2002, chovatel: Hřebčín Napajedla
  1. Premio Del Prato, Gd3, 2007
  1. Premio Del Prato, Gd3, 2008
  3. Premio Corsa Siepi di Merano, Gd1, 2007
VERNAR (Rainbows for Life - Vinny, Rookery Hill), chovatel: Orling s.r.o.
  1. Premio Piero E. Franco Richard, Gd2, 2006
  1. Premio Staffe d'Oro, Gd3, 2006
  2. Steeple-chase di Primavera, Gd3, 2007
  3. Steeple-chase di Primavera, Gd3, 2008
GLOGLOGLO (Fallada - Gloria, Norbert), 1997, chovatel: Pulec Hřebčín Mimoň
  1. Steeplechase di Primavera, Gd3, 2005
TALENT (Egerton - Tavbecca, Beccari), 2011, chovatel: Ing. M. Kabelka
  1. Grande Steeple-chase di Roma, Gd3, 2017
Diplomata (Egerton - Duena, Jape), 2010, chovatel: East Ranch
  2. Gran Corsa Siepi di Milano, Gd1, 2016
  2. Gran Corsa Siepi d'Italia, Gd1, 2017
  3. Gran Corsa Siepi di Merano, Gd1, 2017
Stuke (GER*) (Jukebox Jury - Stigma, House Rules), 2014, chovatel: K-K Metal, a.s.
  2. Gran Criterium d'Autunno, Gd1, 2017
  2. Premio Ettore Tagliabue, Gd3, 2017
  3. Premio Giulio Berlingieri, Gd2, 2017
Charccari (Beccari - Charming Heights, Persian Heights), 2003, chovatel: Hřebčín Napajedla
  2. Corsa Siepi di Merano, Gd1, 2008
  2. Corsa Siepi di Merano, Gd1, 2010
Gilmour (Rainbows for Life - Glorietta, Arcane), 2004, chovatel: Ing. Jan Vedral
  2. Gran Corsa Siepi di Grosseto, L, 2009
  3. Premio Mario Argenton, Gd2, 2009  
Playstarabad (Look Honey - Playa Bonita, Astarabad), chovatel: Radek Holčák
  3. Gran Corsa Siepi d'Italia, Gd3, 2017
Cherwick (Laroche - Charente, Lincoln), 2007, chovatel: Vítězslav Vanda
  3. Grande Steeplechase di Roma, Gd3, 2016
Sherento (Rainbows for Life - Shercana, Arcane), 2003, chovatel: Hřebčín Napajedla 
  2. Gran Corsa Siepi di Milano, Gd1, 2008
Life is Life (Rainbows for Life - Librilla, Lesotho), 2004, chovatel: Nicole Valentová
  2. Premio Creme Anglaise, L, 2011
Ready for Life (Rainbows for Life - Ready And Able, Red Sunset), 2002, chovatel: BUC-Film J. Bouček
  3. Premio Giulio Caccia, L, 2007

 


Rainbows for Life, který je otcem 6 z celkových 15 úspěšných českých odchovanců, je současně otcem 2 vítězů, další dva z šestice koní českého chovu, kteří zvítězili v italských graded a listed překážkách, náleží v paternitní linii k polskému velikánovi Japovi (Alleged). O Diktysovi (Magnus), který je Japovým vnukem, již byla řeč, druhým, který je v součtu vítězství a umístění v italských mezinárodně registrovaných překážkách vůbec nejúspěšnějším českým odchovancem, je Japův syn DEMON MAGIC z chovu Miroslava Ševčíka, který za Japem poslal do Polska svou nejúspěšnější chovnou klisnu Divou Báru.

Mideros
Mideros, na snímku Václava Volfa, vyhrál (byť po protestu) i Central European Breeders' Cup Classic než přešel na překážky 

Zmíněných 15 koní představuje poměrně pestrou skupinu, pokud budeme zkoumat, jaké cesty je dovedly k úspěchům v Itálii. Najdeme mezi nimi koně špičkové rovinové třídy, kterým samozřejmě vévodí Kůň roku a vítězka Českého derby Ready for Life, ale skvělou kariéru na rovinách udělal i Mideros, vítěz Zlatého poháru a také Central European Breeders' Cup Classic v Ebreichsdorfu. Dvojnásobný jedničkový vítěz na rovinách SHERENTO doběhl čtvrtý v Českém i Slovenském derby, Demon Magic, ač přešel brzo do překážkového provozu, ale ze svých 3 startů na rovinách, které jako dvouletek absolvoval, vytěžil i vítězství v pardubickém zimním favoritu. I CHARCCARI patřil k širší špičce ročníku, o čemž svědčí mj. čtvrté místo ve Velké červnové ceně. Na druhou stranu třeba TALENT příliš talentu v rovinách neukázal, byť vyhrál jednu čtyřku, podobně si vedl i Life Is Life a koně jako Vernar či CHERWICK se na rovinách nikdy neukázali.

Ač nejvíce úspěchů posbírali čeští koně v Itálii v druhé polovině minulého desetiletí, TALENT, STUKE, PLAYSTARABAD a DIPLOMATA loni možná načali další úspěšné období. Zda bude pokračovat, to nám ukáže letošní sezóna. Už dnes ale lze konstatovat, že ani čeští odchovanci se v nejvýznamnějších italských překážkových dostizích neztratili a v loňském roce si v tamních graded a listed překážkách vedli dokonce lépe než koně polského chovu, což ještě před pár lety bylo pro nás takřka nepředstavitelné.

Miloslav Vlček 
článek vznikl za podpory kampaně "Poznej český chov" připravované Jockey Clubem ČR a Blacktypepedigree s.r.o.

Inzerce

 Plemeníci ve službě Sponsored hypomating serveru Blacktypepedigree.com
 
AMICO FRITZ  Fasliyev - Arctic Appeal   Hřebčín Napajedla 
BLUE CORAL  Grand Lodge - Pharmacist  Hřebčín Napajedla 
DUX SCHOLAR  Oasis Dream - Alumni  DARHORSE 
EGERTON  Groom Dancer - Enrica  Hřebčín Napajedla 
CHARDONNEY TCHEQUE  One Cool Cat - Genevale  Hřebčín Napajedla 
INNOVATOR  Refuse to Bend - Intuition  Šajdíkove Humence, SK 
MAJESTIC MISSILE  Royal Applause - Tshusick  DARHORSE 
MEANDRE  Slickly - Penne  Hřebčín Napajedla 
MIDSHIPS Mizzen Mast - Interim  DARHORSE 
MIKHAIL GLINKA Galileo - Lady Karr  DARHORSE 
POUVOIR ABSOLU  Sadler's Wells - Pine Chip  Hřebčín Napajedla 
RAMONTI  Martino Alonso - Fosca  SK Moszna, POL 
SLEEPING INDIAN  Indian Ridge - Las Flores  Halenkovice 
STORMY JAIL  Stormy Atlantic - Jalisco  Hřebčín Napajedla 
ZAZOU Shamardal - Zaza Top DARHORSE


Odkaz u každého plemeníka je přímo na službu Sponsored hypomating serveru Blacktypepedigree.com. Pokud na serveru nenajdete svou klisnu, pro níž byste službu chtěli využít, kontaktujte provozovatele serveru na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a klisna bude obratem přidána do dabatáze. Databáze aktuálně čítá přes 620 tisíc plnokrevníků.
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking