RonaldoAč se dlouho zdálo, že letos v nabídce českých plemeníků nepřibude žádný nový hřebec, druhá polovina připouštěcí sezóny jednoho nováčka přináší. Je jím sedmiletý v Irsku narozený hnědák ROLANDO, listed vítěz a Gr.3 umístěný středotraťař z výborné rodiny, kterého pro svůj chov ve Světlicích u Humpolce získal Viktor Eichler. Syn čtyřnásobného Gr.1 vítěze Campanologista a druhé z italských Oaks bude ve své první sezóně připouštět jako private plemeník.

Odchovanec hřebčína Fährhof běhal od dvou do pěti let na německých, francouzských a italských drahách. Jako dvouletek proměnil svůj říjnový debut v lehké třídélkové vítězství, po něm finišoval sedmý v Gr.3 Herzog von Ratibor Rennen v Krefeldu. Ve třech letech vyběhl jen dvakrát, získal však jedno vítězství a jedno druhé místo v Classe 1 dostizích v Deauville. V následujících dvou sezónách se úspěšně etabloval na blacktype scéně na distancích 1600 - 2100 metrů, vrcholem bylo vítězství v listed Grand Prix de Compiegne na 2000 metrů a třetí místo v Premio Del Piazzale (Gr.3, 1800 m).

Jeho kariéra nám nabízí i zajímavá srovnání s koňmi v českém tréninku. Při svém listed triumfu v roce 2019 porazil mj. i Subway Dancera (Shamardal), který na něj ztrácel 4 délky a s Koněm roku 2019 se střetl i v Grand Prix de la Region Grand Est (L), kde sice Rolando skončil čtvrtý, ale opět se mu, tentokrát jen o krátkou hlavu, podařilo českého šampióna zdolat. Cestu zkřížil i s dalšími známými jmény - Wirelessem (Kentucky Dynamite) a Ventaronem (Le Havre) a i s nimi má aktivní bilanci.
Celkem za svou kariéru absolvoval 18 startů, 4x zvítězil a 11 se umístil na dotovaném místě. Svému majiteli vydělal 131.950 € a v německém GAG dosáhl 92,5 kilogramu.

Rolando sd
Rolando vítězí v Grand Prix de Compiegne (L), kde o 4 délky porazil Subway Dancera. Foto JDG

Rolando je synem čtyřnásobného Gr.1 Campanologista (Kingmambo), mimořádně úspěšného vytrvalce stáje Godolphin, který vyhrál 8 blacktype dostihů a v dalších 11 se umístil na druhém či třetím místě. Vítěze Preis von Europa (Gr.1), Grand Premio Del Jockey Club (Gr.1) či anglických King Edward VII Stakes (Gr.2) získal po skončení dostihové kariéry hřebčín Fährhof, kde si rozhodně nevedl špatně. Bohužel ale jeho chovná kariéra byla velmi krátká - po třech sezónách uhynul v prosinci 2015 na koliku, jen krátce poté, co se do Německa vrátil z argentinského Haras Santa Maria de Araras, kam pravidelně jako pendler létal.

Jeho chovná kariéra byla sice krátká, ale stihl během ní dát několik úspěšných potomků - a to jak raných dvouletých, tak i tříletých ultravytrvalců. K nejúspěšnějším patřil vítěz Preis der Winterfavoriten (Gr.3) Lantang. který vyhrál i Ittlingen Derby Trial (L), dále v Gerling Preis (Gr.2) i německém St. Legeru (Gr.3) úspěšný Oriental Eagle či Gr.3 vítěz Django Freeman, který obsadil druhá místa jak v německém zimním favoritu, tak i v německém derby. Ještě lépe si vedl v Argentině, kde dal dva Gr.1 vítěze, mezi jeho potomky ale najdeme i vítězku Nagrody Liry (polské Oaks) Furii.
Několik jeho potomků se ukázalo i na našich drahách včetně druhé z Oaks a St. Leger Carmelly z chovu Jiřího Trávníčka, která doběhla čtvrtá v Českém derby. Jedničkovou výkonnost ukázala i vítězka Veľké májové ceny (I.k.) Kihnu.

Velmi dobrá je mateřská část Rolandova rodokmenu. Matka Rose di Brema (Lomitas), která při svém vítězném debutu ve dvou letech zdolala i pozdější hvězdu Falbrava, vyhrála 6 dostihů, podstatnější je ale její druhé místo v Oaks d'Italia (Gr.1). Skvěle se jí dařilo v chovu, kde vedle Rolanda přivedla na svět ještě další tři blacktype vítěze včetně v Qatar Derby (Gr.1) úspěšného Rogue Runner. V chovu si výborně vedou i její dcery, z nichž tři již daly blacktype potomka. V tomto směru je zatím nejúspěšnější Gr.3 vítězka Rosa del Dubai, matka 4 blacktype potomků včetně vítězky italských Oaks (Gr.2) Folegy (Oasis Dream). Stojí za připomenutí, že jejím otcem je Dubai Destination, který je, stejně jako Campanologist, synem Kingmamba (Mr Prospector). (miv)