dark angel2První jedničkový dostih sezóny, 45. Memoriál Rudolfa Deyla, se stal snadnou kořistí v Irsku narozené Barthesy (Alhebayeb), která po loňském vítězství v Ceně Masise získala další triumf v dostihu nejvyšší  kategorie. Je to po Darkolvovi (Dark Angel), Dark Absolu (Pouvoir Absolu) a Silver Seam (Dark Angel) již čtvrtý vítěz dostihu I. kategorie v českém tréninku, jemuž v žilách koluje krev Dark Angela (Acclamation).

 
Barthesin děd Dark Angel, jehož služby ceněné na 85.000 € jej nominují do desítky nejdražších plemeníků v Anglii a Irsku, je nepochybně velmi úspěšným plemeníkem, ale také příkladem hřebce, u něhož majitelé dali přednost chovu před pokračováním dostihové kariéry. To není nic nového, rozdíl v příjmech z dostihových drah oproti sumám z připouštěcích poplatků je u populárních hřebců mnohdy astronomický, nový však je čas, kdy k upřednostnění chovu dochází. Zatímco před pár desítkami let dostihoví diváci smutnili nad tím, že jimi oblíbení klasičtí vítězové odcházejí do chovu aniž by zkusili třídu i ve čtyřech či pěti letech, či mnohdy aniž by změřili síly proti starším koním, Dark Angel odešel do chovu po jediné sezóně, kterou jako dvouletek absolvoval.

I takových příkladů historie zná historie řadu, za všechny jmenujme toho asi nejslavnějšího - Mr Prospectorova otce Raise a Native (Native Dancer). Ten jako dvouletek nenašel ve čtyřech startech přemožitele, překonal několik traťových rekordů a byl zvolen šampiónem dvouletých hřebců, ale následné zranění šlachy udělalo za jeho dostihovou kariérou tečku a odešel do chovu.

Raise A Native
Raise a Native, jeden z nejúspěšnějších plemeníků v historii, který začal připouštět už jako tříletý.
Foto Spendthrift Farm


Pro další příklad ani nemusíme chodit tak daleko do historie. Dalším dvouletým šampiónem, který kvůli zranění ukončil sezónu jako dvouletý a ve třech letech již připouštěl, je Nureyevův syn Fasliyev, otec napajedelského Amico Fritze. U něj navíc úvodní ročník vzešlý z připouštěcí sezóny, kdy mu byly jen tři roky, byl suverénně nejúspěšnějším. Jeho první dvouletí byli senzací, která z hřebce rychle udělala hvězdu, která však bohužel jak rychle nastoupila, tak i rychle zhasla poté, co první dvouletí nedokázali ve třech letech navázat na svou předešlou formu.

Narozdíl od těchto dvou ale Dark Angel neodešel do chovu kvůli zranění, naopak kariéru ukončil zcela zdráv. Absolvoval 9 startů, z nichž získal 4 vítězství včetně Middle Park Stakes (Gr.1, 1200 m) a Mill Reef Stakes (Gr.2, 1200 m) a vydělal 341.306 liber.  Pozé byl zařazen do chovu na Morristown Latin Stud, kde úvodní sezónu připouštěl za 10.000 euro.

Nutno dodat, že ani on nebyl prvním hřebcem, kde majitelé z komerčních důvodů rozhodli o ukončení kariéry ve dvou letech a odchodu do chovu. Nejznámějším současným příkladem podobného přístupu je  coolmorský Holy Roman Emperor (Danehil)), v jehož případě též stály za vypuštěním kariéry ve třech letech komerční důvody, ale trochu jiné než u Dark Angela. Holy Roman Emperor zůstal po dvouleté sezóně v tréninku a pilně se připravoval na start v 2000 Guineas, ale poté, co se nováček v coolmorském týmu George Washington ukázal být neplodným a byl vrácen na dráhu, Coolmore se rozhodl, hlavně vzhledem k vysokému počtu klisen nahlášených k Georgeovi, chovatelům nabídnout jiného Danehillova syna - Holy Roman Emperora.

Malý český příspěvek do diskuze

I v historii československého chovu najdeme hřebce, který připouštěl už jako tříletý, ba dokonce jej jeho první ročník dostal do čela šampionátu otců dvouletých. Psal se rok 1985 a v tehdejších JZD Slušovice začal připouštět historicky první plemeník z Northern Dancerovy linie v našem chovu. Byl jím v Irsku narozený Black Pot (Northern Guest), kterého agilní JZD získalo poté, co ve své domovině absolvoval 6 startů, z nichž získal jedno vítězství, dvě třetí a jedno čtvrté místo. Při triumfu v maiden se mu tehdy podařilo porazit i pozdějšího grupového vítěze Sunstart, sám při svém jediném startu v blacktype společnosti v Leopardstown Stakes (Gr.3) skončil čtvrtý.

Syn nestartovavšího Northern Guesta (Northern Dancer), pozdějšího šampióna plemeníků v Jižní Africe, ale především pravého bratra vynikajících Try My Besta (k jehož linii náleží i Dark Angel) a El Gran Senora, sice dostal jako tříletý licenci jen na klisny vlastního chovu, ale osm jeho dvouletých potomků, kteří v roce 1988 běhali po československých drahách, stáli za to. Tři čtvrtiny z nich dokázali zvítězit, byl mezi nimi neporažený Cheiron, vítěz tehdy ještě jedničkové Simsonovy ceny a především Ceny Masise, kterého na podzim skvěle zastoupil Derick, vítěz Gerschova memoriálu. Black Pot se s výrazným náskokem stal šampiónem otců dvouletých, na tyto úspěchy ale již později nikdy nenavázal a ani hvězdám jeho prvního dvouletého ročníku se nepodařilo zopakovat formu ze dvou let.

black pot
Black Pot. Foto Jana Filipská

To Dark Angel naopak kráčí od úspěchu k úspěchu. Dosud dal 31 grupových vítězů a 27 dalších potomků vyhrálo listed dostih, sedmi jeho potomkům se podařilo vyhrát dokonce Gr.1 zkoušku. Jména jako Battaash, Harry Angel či Lethal Force byli ozdobami ostrovních sprintů a v Anglii a Irsku dnes působí 7 jeho synů včetně otce Barthesy hřebce Alhebayeb. Jeho nejnovějším esem v chovu je vítěz July Cupu (Gr.1) a Sprint Cupu (Gr.1), evropský šampión sprinter Harry Angel, který loni odstartoval chovnou kariéru na Dalham Hall Stud, kde připouští za 20.000 liber.

Ranost a rychlost, kterou Dark Angel nabízí, jsou v současném chovu plnokrevníka nesmírně ceněné vlastnosti a díky tomu se nemusí on ani jeho synové bát nedostatku zájmu o své služby. Ač mu chybí kariéra ve třech letech, rozhodnutí vzdát se jí bylo z komerčního hlediska rozumné a jak vidno na jeho výsledcích, absence kariéry ve třech letech nijak neomezila jeho šance na úspěch v chovu. Úspěch, z něhož nyní těží i čeští majitelé.

Miloslav Vlček










    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net