Před 11 dny začala letošní připouštěcí sezóna. Ta loňská přinesla bohužel další výrazný pokles počtu připuštěných klisen a hlavní otázkou před letošní je, zda tomu bude tak i letos. Ač je pokles dlouhodobým trendem, do loňské sezóny výrazně zasáhla pandemie, která sice v porovnání s loňským rokem u nás výrazně zesílila, její vliv na chovatelská rozhodování slábne.

 
V to věří i moravský chovatel Vítězslav Vanda, který i v letošní sezóně nabízí služby někdejšího slovenského šampióna Rosensturma (Monsun), podle počtu jedničkových vítězů na našich a slovenských drahách výrazně nejúspěšnějšího plemeníka v českém chovu. Otec šampiónky Venillie v loňském roce připustil 11 klisen, chovatel myslí, že letos by jich mohlo být až ke dvaceti. "Stále někdo volá a objednává se," říká. A ač po zkušenostech z předešlých let až tolik nedá na telefonické objednávky "často si to chovatelé rozmyslí a naopak přijede někdo, kdo se neobjednával," očekává nárůst zájmu o běloušovy služby. Z již napevno nahlášených klisen zaujme mj. vítězka Oaks Merlyp (Fairlypi).

I když se to nezdá, Rosensturm začal chovnou kariéru už před 14 lety, a to právě v Doubrávách, které s výjimkou dvou krátkých období jsou od té doby jeho domovem. "Strašně to letí," potvrzuje Vanda a s úsměvem dodává, že i jeho to občas překvapí. "Když se mně někdo ptá na věk našich koní, hodně často odhaduji, že jsou mladší než jaká je skutečnost," vysvětluje.

Dlouhé Rosensturmovo působení v chovu Vítězslava Vandy se odráží i na jeho mateřském stádě, které čítá sice jen čtyři aktivní chovné klisny, dvě jsou však jeho dcerami. Pro ty tudíž musí hledat plemeníky jinde. Vítězku Karpatské ceny Rajči Šimon, v jejíž úspěšné kariéře najdeme i druhá místa z Ceny Wago (I.k.) či Ceny Whisky (I.k.) a čtvrtá z obou ex-federálních Jarních cen klisen, letos pošle k německému šampiónu dvouletých hřebců Limariovi (Areion). Ten byl loni partnerem druhé z Rosensturmových dcer ve Vandově chovu Diany Rosensturm, která po něm letos čeká potomka. U ní zatím není ohledně letošního připuštění napevno rozhodnut. "Dala moc pěkného hřebce se Sleeping Indianem, nyní tříletého Dancing Indiana, kterého si ode mě koupila paní Dušková ze stáje Orling a je jím nadšená. Dokonce ho chtěli hlásit do Derby," připomíná Vanda, jehož odchovance chválila v předsezónních rozhovoru i trenérka Lenka Kvapilová a který by rád toto spojení zopakoval. Připouštění klisny ale není úplně jednoduché. "Když má říji, tak velmi špatně cestuje," vysvětluje. "Loni jsem se domluvil s Radimem Bodlákem, který mi nabídl, že Limaria přiveze za ní a vyšlo to. Mluvil jsem o tom i s dr. Fillou, který by také byl ochoten se Sleeping Indianem přijet, ale říkal, že už to s ním zkoušel a hřebec v cizím prostředí hůře skákal." I přesto zůstává zopakování spojení s hřebcem rodiny Fillů nejpravděpodobnější variantou, možné však je i to, že klisna letos dostane pauzu a příští rok bez hříběte by cestovala s dostatečným předstihem před říjí. 

Nepřehlédněte: Delight My Fire přivedla na svět prvního potomka. Otcem v úterý v noci narozeného hřebečka je Limario

Zbylé dvě klisny ve Vandově chovu, již jednadvacetiletá jedničková vítězka Royal Sunlight (Dashing Blade) a sedmnáctiletá Charlene (Lincoln), budou připuštěné Rosensturmem, s nímž Charlene dala vítěze dvou dvojkových rovin Charrose a Royal Sunlight výše zmíněnou Rajči Šimon. Charlene je poslední stále aktivní Vandovou vzpomínkou na jeho úspěšné časy s Lincolnem, v Doubravách ale najdete i tu nejúspěšnější "připomínku", vítězku Saint Leger z roku 1998 Polynésii (Lincoln), která tu ve svých 26 letech tráví penzi. Stejně jako druhý z Velké pardubické Devil (Amyndas), kterému 20. dubna bude už 30 let. "Už to tady mám jako takový klub důchodců, ale byl jsem s těmito koňmi tak dlouho, že se s nimi nedokáži rozloučit," říká Vanda. Navzdory složité situaci, v níž se čeští chovatelé ocitají, se mu loni podařilo prodat všechny své produkty a už registruje zájem i o loňská hříbata. Kdo ví, třeba letošní připouštěcí sezóny bude konečně obratem k lepším časům a ne jen vzpomínkou na časy, kdy bylo lépe. 

Miloslav Vlček
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking