Smutná zpráva dnes přišla z Vlachovic. Včera večer, ve věku 16 let, byl uspán jeden z nejúspěšnějších koní historie našeho turfu tmavý hnědák Age of Jape (Jape). Příčinou odchodu Koně roku 2009 byly dlouhotrvající zdravotní potíže. "Flegmona jej trápila dlouho, přicházelo to ve vlnách a nyní se zase rozšířila. Postupovala nahoru až k šourku a už by se jen trápil, tak jsme se rozhodli jej uspat," uvedl pro naše stránky majitel Radim Pechal, majitel Hřebčína Vlachovice, v němž Age of Jape strávil téměř celou chovnou kariéru.

 
Kdo si jej koupí?

Syn polského šampión-plemeníka a skvělého otce jak rovinových, tak i překážkových šampiónů Japa (Alleged) začal svou dostihovou kariéru v rodném Polsku, kde jako dvouletek vyhrál 3 ze 4 startů včetně Nagrody Ministra Rolnictwa i rozwoju wsi (L). Na podzim byl zakoupen Františkem Holčákem na tamní dražbě, který jej sice původně kupoval pro jiného majitele, ale Age of Jape nakonec vstoupil do klasické sezóny v barvách stáje Bača-Palkovice.

"Asi je to už dost známá historka, jak jsem chodil s čepicí po Valašsku a hledal zoufale někoho, kdo by zaplatil nadějného hřebce koupeného na aukci v Polsku. Kupoval jsem ho tehdy pro pana Pavlu, ale ten ho pak kvůli finančním potížím nemohl zaplatit a mě vyvstaly velké starosti. Nakonec jsem ale přemluvil ke koupi pan Baču. Tomu později vyhrál okolo sedmi milionů korun, takže to je takový hezký konec zpočátku zapeklitého příběhu," vzpomínal na koupi před časem František Holčák.

Oranžová tsunami

Radim Bača nákupem rozhodně neprohloupil. V žádném ze sedmi startů nenašel Age of Jape v klasické sezóně přemožitele, triumfem ve Velké jarní ceně, Českém derby i St. Leger získal trojkorunu, k níž přidal i triumf ve Slovenském derby a Saint Leger. Nebylo divu, že byl po sezóně vyhlášen nejen nejlepším tříletým hřebcem, ale s náskokem získal i titul Koně roku. Velice záhy se stal miláčkem chuchelského publika, navíc na start nastupoval vždy s početnou podporou příznivců z Palkovic, oděných do majitelových barev oranžové a černé a vybavených vlajkami. 

Oblíbili si ho jak diváci a fanoušci, tak i ti, k nimž kteří k němu měli nejblíže. "Na to, že je hřebec, je hodný," líčil Holčák před lety jeho charakter. "Dobře krmitelný, snášel dobře cestování, ale občas uměl vyvést i nějakou tu lumpačinu v tréninku. Když se nahřál, uměl udělat jezdci pěknou zatáčku..," dodával trenér tehdy se smíchem. 

Nepřehlédněte: Zaběg. Příběh sovětského cracka, který očaroval americkou milionářku

Jako čtyřletý odstartoval sezónu triumfem ve Veľké májové ceně (I.k.), po níž završil sérii 12 vítězství v řadě triumfem ve Velké ceně Slovenska. První porážku za dobu v českém tréninku mu uštědřil Ryan (Generous) ve slovenském Zlatém poháru, který byl zároveň hřebcovým posledním startem na rovině. Rovinovou kariéru tak ukončil dříve, než mohl otestovat svou třídu za hranicemi středoevropského regionu třeba v blacktype dostizích.

Zářil i na překážkách

Ještě v září téhož roku již v Meranu debutoval druhým místem v proutěnkách, na konci října získal své první překážkové vítězství v Trevisu a měsíc poté vyhrál svůj první "blacktype" překážkový dostih, když stylem zadrženě 10 triumfoval v Gran Corsa Siepi di Grosseto (L) v Grossetu. V pěti letech vyhrál dokonce Gran Corsa Siepi d'Italia (Gd1), ale poté, co pro pád nedokončil proutěnkářský vrchol sezóny v Meranu, následovala 20 měsíční pauza. Po ní se poprvé představil ve steeplechase cross-country v Pardubicích, kde vyhrál dostih IV. kategorie a v červnu triumfoval i o kategorii výše. Pak přišla další pauza dlouhá 11 měsíců a poslední dva starty v kariéře včetně druhého místa v trojkové společnosti, opět v pardubických krosech.

Celková bilance jeho kariéry je úctyhodná. Na rovinách proměnil ve vítězství 12 ze 14 startů a ve zbylých dvou finišoval druhý, za což mu náležela finanční odměna 4,080.000 Kč a 34.560 zlotých. V překážkových dostizích vyhrál polovinu z 12 startů a vydělal po přepočtu 2,251.716 Kč.

Nejžádanější plemeník sezóny 2015

V červenci 2014 jej pro svůj chov koupil Miroslav Ševčík, který v tmavém hnědákovi získal velmi žádaného hřebce. Nebylo to poprvé, co úspěšná kariéra před domácím publikem platila u chovatelů víc než blacktype úspěchy dosažené daleko od domova, a tak Age of Jape připustil první sezónu v roce 2015 celkem 54 plnokrevných klisen a druhou dokonce 57 klisen. Pak sice jejich počet začal klesla, ale pořád se držel na vysokých číslech - v roce 2017 připustil 33 partnerek, v roce 2018 jich dostal 25. Jen pár týdnů po skončení připouštěcí sezóny bohužel hřebcův majitel zemřel a Age of Jape se pro následující sezónu přestěhoval do Tlumačova. Počet klisen zákonitě klesl na 7 a nezvedl se ani poté, co se hřebec do Vlachovic, zakoupených mezitím panem Radimem Pechalem, vrátil.

Navzdory početné příležitosti dosud nedal koně, který by se mu třídou alespoň trochu přibližoval. Na rovinách nejvíce dokázala Loriana of Jape, která doběhla čtvrtá v Oaks, ale stále více jsou vidět jeho potomci na překážkách, díky kterým skončil v loňském šampionátu překážkových plemeníků na 11. místě.

Miloslav Vlček







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net