Champ de Bataille VanaJosef Bartoš se dnes dvakrát nedostal v sedlech šancových koní do cíle, ale chuť si spravil v hlavním dostihu, siepi na 3000 metrů s Champ de Bataillem, se kterým dnes získal pro trenéra Josefa Váňu ml. a stáj Josefa Aichnera jediné vítězství. Dvakrát dnes ale slavili úspěch svěřenci trenéra Josefa Váni staršího, které vedl žokej Jan Kratochvíl.

Dostihový den nezačal pro české barvy nejšťastněji. V prodejní Premio Naturno (3l., siepi, 3000 m, 13.200 euro, záznam) měl totiž po polovině dostihu pád Dijon (Dream Well) s Josefem Bartošem v sedle. Účinný finiš ukázal v cílové rovině svěřenec svěřenec Paola Favera Awesome to Honor (To Honor And Serve) s Alessiem Pollionim v sedle, který dominoval o více než tři délky. Zástupce stáje Statek Blata Český ráj World Speed (Jukebox Jury) s Janem Kratochvílem získal při svém druhém životním startu, a prvním v Itálii, třetí místo, 13 délek za vítězem.

Silnou trojici vyslali tři čeští trenéři na start Premio Anniversario Degli Steeple – chases d´Italia (5+, cross country, 3500 m, 12.000 euro, záznam). Nejvíce se pořítalo s úspěchem letos dvakrát neporaženého Broughtona (Teofilo) a Josefa Bartoše, ale ti se nakonec museli spokojit v sedmihlavém poli s pátou příčkou, přičemž téměř celý dostih cválali na konci pole. Zastoupil je ale výborně tréninkový kolega a reprezentant Scuderia Tania - Váňa, dosud jen v Pise vítězící Fly Filo Fly (Kingsfort), který finišoval pod taktovkou Jana Kratochvíla o více než délku před dlouho vedoucím Amaranthusem (Daro Sopran) s Raffaele Romanem. Big Mago (Dylan Thomas) a Jiří Kousek obsadili čtvrté místo, ale už s velkou ztrátou na vítěze.

Dnes v Meranu jsme měli také dva zástupce ve cvalových dostizích, které vyslal na start trenér Ludvík Haris. Sezónní premiéra desetiletého Hidden Flame (Barathea) vedeného Alberto Bertonem v Premio Funivia Hirzer (4+, 1600 m, 7.000 euro, záznam) skončila pátým místem, s více než osmidélkovou ztrátou na vítěze.

Josef Bartoš měl dneska smolný den a projevilo se to také v prodejní Premio Val Venosta (5+, steeple, 3550 m, 12.000 euro, záznam), kde se do cíle s Big Fly (Hurricane Run) pro pád v poslední třetině dostihu nedostal. Naopak na vítězné vlně dnes v Meranu jel Jan Kratochvíl, který s Cheap Thrillem (Ramonti) Scuderia Tania zvítězil letos už podruhé. Tentokrát dokonce o devět délek před oustiderem Equus Pandorou (Shantou), kterého jezdil Patrick Boekhout. Třetím českým zástupcem v dostihu byla letos poprvé startující Doriade D´Aumont (Linngari) trenéra Semínky. Jan Faltejsek jí dovedl do cíle na čtvrtém místě, asi 12 délek za vítězem.

Druhým koněm v rovinovém dostihu byl v letošní sezóně již čtyřikrát třetí Galis (Suteki Shinsukekun), který se pod taktovkou Alberto Bertona zúčastnil prodejní Premio Terlano (4+, 2200 m, 4.000 euro, záznam). Tentokrát si ale o místo pohoršil a na čtvrté příčce zaostal za vítězem o tři a čtvrt délky, i když nutno doplnit, že další třetí místo mu uniklo jen o necelý krk.

Hlavním dostihem druhého letošního mítinku v Meranu byla Premio Betflag Quota Garantita (5+, siepi, 3000 m, 19.000 euro, záznam), kde tvořili zástupci českých stájí polovinu z osmi startujících. V tomto dostihu konečně protrhnul dnešní smůlu Josef Bartoš, který poté, co na předposlední překážce upadl vedoucí Aventus (Zebedee) s Alessiem Pollionim, triumfoval o 11 délek před stájovým kolegou Temperamentem (Fast And Furious). Ten se za asistence Jana Kratochvíla vrátil na dráhu po roční přestávce. V dostihu aktivní Au Pied Leve (Apsis) s Lukášem Matuským proběhl cílem s větší ztrátou čtvrtý, zatímco Čardu (Ray of Light) Jan Faltejsek zadržel. (mze)