Gran Premio Merano dobehDramatický náboj nechyběl jubilejnímu 80. ročníku největšího italského překážkového dostihu, Gran Premio Merano Alto Adige (4+, Gd-1, steeple, 5000 m, 250.000 €). Jeho vysokým favoritem byl obhájce vítězství, Macaireův Le Costaud (Forestier). Před polovinou dostihu utíkal soupeřům o více délek, ale pak si Bertrand Lestrade spletl kurz a do čela se dostal L'ESTRAN (Linda's Lad) s Josefem Bartošem, který už šanci nepustil. Po poslední překážce sice na něho útočili dva Francouzi, ale L'Estran vyhrál o více než délku. Josef Bartoš se tak stal čtvrtým českým jezdcem, který Gran Premio vyhrál. Josef Váňa ml. poprvé v dostihu uspěl jako trenér a Josef Aichner v roli majitele.

Na druhém místě skončil po silném finiši desetiletý Amour de Puy Noir (Ballingarry) s Geoffreyem Re a o krk za ním další desetiletý Francouz Viking De Balme (Cachet Noir), kterého vedl Theo Chevillard. Pochvalu si zaslouží i další zástupce Scuderia Aichner SRL Notti Magiche (Montjeu) s Janem Faltejskem v sedle, který skončil jen délku za nimi. Pořadí na tabuli doplnil Al Bustan (Medecis) s Andrewem Glassonburym. Za nimi dostih s odstupem dokončili šestý Bugsie Malone (Mahler) s Lukášem Matuským v sedle a sedmý Il Superstite (One Cool Cat), kterého vedl Jiří Kousek. Big Flye (Hurricane Run) Dominik Pastuszka zadržel, zatímco z Dusigrosze (Full of Gold) spadl Jan Kratochvíl před posledním obloukem. Vítězný L´Estran má letos skvělou sezónu, je ve třech startech neporažený. Dokázal vyhrát v Dieppe a v srpnu na zdejší dráze vyhrál Listed Premio Creme Anglaise.
Záznam Gran Premio Merano

Sváteční odpoledne v Meranu začalo zkouškou koní ročníku 2015. V Premio Corsa Siepi dei 4 anni (4l., Gd-2, siepi, 3500 m, 50.050 €, záznam) znovu dokumentoval svůj talent zástupce Scuderia Aichner SRL LALDANN (Medicean), který pod vedením Josefa Bartoše nenašel přemožitele ani při svém třetím letošním startu a dominoval po taktice start - cíl o dvě a půl délky před Chaparral Prince (High Chaparral). Desetinovým favoritem dostihu byl Macaireův My Way (Jukebox Jury), mj. vítěz dostihu z Clarefontaine, ale Bertrand Lestrade ho provedl okolo cíle až na čtvrté příčce. Na posledním šestém místě dostih dokončila vítězná dvojice z  8. září Linovsky (Estejo) a Michal Kubík.

V Premio Trachtenmode Runggaldier (4+, cross country, 3500 m, 10.000 €, záznam) pro amatérské jezdce ve dvanáctihlavém poli český turf zastupovali Big Mago (Dylan Thomas) a František Plšek. Bohužel jejich učinkování v dostihu skončilo po pádu jezdce do vodní překážky.

Premio Terme Merano Alto Adige (3+, 1600 m, 15.000 €, záznam) byla určená jezdkyním. Stáj DAR do ní vyslala Hidden Flame (Barathea) s Barbarou Guenet. Ta vedla ryzáka dlouho vzadu pole a v cílové rovině se s ním dostala na třetí místo, pět délek za triumfujícím Mychoonem (Mujahid.)
Další dva svěřenci (Indian Eagle byl z dostihu škrnutý) trenéra Harise se objevili hned v následujícím dostihu, Premio Kurt Goldegg (4+, 3000 m, 16.000 euro, záznam). Oba cválali dlouho vzadu. Bonys (Intense Focus) vedený Antoniem Ferramoscou nestačili o jeden a čtvrt délky na suverénně jdoucího Burggrafa. Minule vítězný Bombdiggity (Declaration of War) a Paolo Urru byli favority dostihu, ale hnědák se v cílové rovině čelu dostihu nepřibližoval a tak jen dostih dokončiel na pátém místě.

Jedním z vrcholů odpoledne byla také významná zkouška pro nejmladší překážkový ročník, Premio 11. Gran Criterium d´autunno – Trofeo II Pido (3l., Gd-1, siepi, 66.000 €, záznam), kde se prezentovalo kvarteto koní v českém tréninku. Bohužel do cíle se nedostal Mike of Jape (Age of Jape), kterého Michal Kubík po špatně skočeném skoku, kdy již byl na konci pole, zadržel. Do cílové roviny vbíhali na prvních místech svěřenci Raffaele Romana, Brienne di Tarth a Sky Constellation (Blue Constellation) v závěsu s Lord Dragon (Dragon Dancer) navigovaným Josefem Bartošem a také dosud neporaženým zástupcem stáje Dr. Charváta NIGHT MOONem (Moonjaz). Syna skvělé Nostalgie (Jape) a polobratra výborných steeplerek Natalie (Tribal Instinct) a Nancy (Kapgarde) přiměl Jan Faltejsek k silnému finiši, díky kterému si prodloužil neporaženost i v dosud největším dostihu své kariéry. Svěřenec Pavla Tůmy zvítězil o čtyři délky před Sky Constellationem. Na třetí příčku, devět délek za vítězem, se dostal World Speed (Jukebox Jury) a Jan Kratochvíl. (mze)