Merano GrandSudDnešní den byl pro české realizační týmy v zahraničí s výjimkou Francie hodně úspěšný. Během posledního letošního mítinku v Meranu se zástupci českých stájí totiž prosadili ve všech pěti dostizích, kterých se zúčastnili. Dokonce třikrát zvítězili svěřenci Josefa Váni mladšího vedení Josefem Bartošem a výtečný den měl také trenér Haris, který odváží z Merana vítěze překážkového dostihu i jedné roviny.

Na závěr sezóny se v Meranu konaly dokonce tři velké překážkové dostihy. Hlavní slovo tentokrát dostali tříletí překážkáři v Premio Ettore Tagliabue (Gd-3, 3l., siepi, 3300 m, 33.000 euro, záznam), které se zúčastnili také dva koně trenérů Váňových. Teprve podruhé startující polokrevný GRAND SUD (Lord Du Sud) s Josefem Bartošem v sedle okamžitě po startu vystřelil do čela a šéfoval sedmi soupeřům s několikadélkovým náskokem. V poslední čtvrtině dostihu se ale propadl na čtvrté místo a naopak ambiciozněji vypadal zástupce Stáje Statek Blata Český ráj World Speed (Jukebox Jury) s Janem Kratochvílem. Grand Sud se ale v cílové rovině znovu zapojil do hry a po poslední překážce nečekaně dokázal zvítězit o více než délku před Romanovým Kid Tangem. World Speed si připsal třetí místo. Vítězný Grand Sud je jedním z kvarteta koní, kteří byli loni zakoupeni pro stáj Josefa Aichnera jako dvouletí od trenéra Cottina.

Roli favorita krosové Premio Sergio Giorgi (5+, cross country, 4100 m, 14.000 €, záznam) potvrdil BROUGHTON (Teofilo), který se letos vítězně prosadil už počtvrté. Josef Bartoš ho dlouho vedl na třetím místě za dlouho vedoucím Power Zarem (Desert Prince) s Janem Kratochvílem v sedle. Po poslední překážce Broughton tréninkového kolegu "přespurtoval" a zvítězil o délku a čtvrt.

Ani čtyřměsíční přestávka na dráze nezabránila ZANINImu (Poseidon Adventure) v poměrně snadném triumfu v Premio Chiusura (Listed, 4+, steeple, 23.000 €, záznam). Josef Bartoš ho vedl od startu na čele a šestiletý valach si připsal dosud nejvýznamější vítězství své kariéry o necelé dvě délky před dvojicí Northerly Wind (Saint des Saints) - Jan Faltejsek. Stájový kolega vítěze Sternkranz (Kamsin) a Jan Kratochvíl skončili na třetím místě.

Třetího vítězství v řadě za sebou (a z toho druhé výhry v Meranu) docílil v rovinové Premio Laives (3+, 2200 m, 6.000 €, záznam) zástupce stáje ALPEJ GALIS (Suteki Shinsukekun). Trenér Ludvík Haris ho tentokrát svěřil Martinu Altenburgerovi a ten s ním vytrvalecký dostih vyhrál snadno o čtyři délky.

Tečku za letošní sezónou v Meranu udělala Premio Del Prato (4+, siepi, 22.000 €, záznam). Reprezentant stáje DAR AU PIED LEVE (Apsis) s Janem Faltejskem potvrdil, že se mu v Itálii daří a za přípravy Ludvíka Harise se tu prosadil vítězně už popáté. Úspěchem v dostihu Listed dosáhl svého nejhodnotnějšího vítězství. V dostihu se objevovali na čele Noble House (Lando) s Josefem Bartošem a Signum (Red Rocks) vedený Michalem Kubíkem, ale cílová rovina byla nakonec sólem svěřence Ludvíka Harise. Jan Faltejsek ho provedl cílem o necelé dvě délky před Menschem. Po více než čtyřech letech v Meranu startující Signum obsadil čtvrté místo před Noble Housem. Na tabuli už se nevešel Mushrae (Kalanisi) s Janem Kratochvílem v sedle. (mze)