Pisa Gr1 CandalexDnešní velký dostihový den v Pise sice začal pro dvojici Josef Váňa ml. - Josef Bartoš vítězstvím, ale bohužel po pádu v následujícím dostihu s italským koněm musel žokej Bartoš v Premio 71. Corsa Siepi Nazionale (Gd-1, 5+, siepi, 4000 m, 60.000 euro, záznam) přenechat místo v sedle Morning Stara (Silvano) Janu Kratochvílovi. Jeho původní kůň Nando (Hernando) byl totiž před dostihy škrnutý.

Ihned po startu se chopila tempa favorizovaná francouzská dvojice Candalex (Alex the Winner) - Betrand Lestrade, která natáhla šestihlavé pole do dálky. Morning Star se držel za ním na druhém místě a přibližně v polovině dostihu vystřídal koně stáje Ecurie Pilarski klusáckého magnáta Pierra Pilarskiho ve vedení. Candalex se ale půl kola před cílem vrátil do vedení a nakonec poměrně pohodlně zvítězil o pět délek a získal tak dosud své nejvíce dotované vítězství. Třetí příčka, asi osm délek zpět, patřila spolehlivému Mezajymu (Makfi). Druhý svěřenec trenéra Váni mladšího Karelcytic (High Rock) s Jiřím Kouskem v sedle obsadil vzdálenější čtvrté místo.

Druhý vrchol odpoledne, Premio 27. Criterium d´Inverno (Gd-2, 4l., siepi, 3500 m, 50.050 euro, záznam), se sice odehrával bez účasti českých stájí, ale absolvovali ho tři naši jezdci. Velká smůla postihla Josefa Bartoše, který měl s Faverovým Imperial Red (Zoffany) při boji o vítězství ošklivý pád na poslední překážce. Start - cíl tak dominoval Raffaele Romano s běloušem Leonardo da Vinci (Style Vendome).  Favorizovaná čtyřletá svěřenkyně trenéra Macairea, trojnásobná vítězka ze čtyř startů Athena du Berlais (Martaline), se musela spokojit s druhou příčkou a ztrátou 14 délek na vítěze. Jan Kratochvíl a Jiří Kousek skončili v dostihu na čtvrtém resp. pátém míste.

Jediné české vítězství se zrodilo v úvodním dostihu mítinku, Premio Pardubice (4l., siepi, 3500 m, 13.200 euro, záznam). V dostihu nasadil ostré tempo Raffaele Romano s Moorhoose Lady (Balko), za kterými se držel s odstupem několika délek Váňův Andoins (Kapgarde) s Josefem Bartošem v sedle. Půl kola před cílem došly leaderovi síly, Andoins přešel do čela a zvítězil o více než osm délek. Druhý proběhl cílem Storm Again (Nathaniel) před dalším svěřencem Paola Favera Banjo's Voice (Poet's Voice), kterého jezdil Jan Kratochvíl. (mze)