Když loni v červnu bojoval Nagano Gold (Sixties Icon) o vítězství v Grand Prix de Saint Cloud, bojoval nejn o zisk Gr.1 dostihu, ale též o vítěznou prémii ve výši 173 tisíc eur. Nakonec těsně podlehl Way to Paris (Champs Elysees) a získal "jen" 54.864 €. To sice pohodlně stačilo na první místo v žebříčku nejvyšších loňských výdělků českých rovinových koní, ale pokud by nedošlo k redukci cen vyvolané koronavirem, získal by za stejné druhé místo o 36.576 € více. Zmíněný rozdíl mu, respektive Syndikátu V3J, ale zřejmě bude částečně kompenzován. 

 
Vyplývá to alespoň ze včerejšího komuniké, které vydala francouzská řídící dostihová autorita France-Galop. Ta připomíná, že vedení France-Galop na konci loňského srpna rozhodlo o tom, že pokud společnost dosáhne na konci roku kladného hospodářského výsledku, bude použit na alespoň částečné vyrovnání snížených dotací. Ty postihly velkou část francouzských dostihů, konaných po 11. květnu, nedotkly se jen dostihů s cenou 19.000 € a nižší v pařížském okruhu, zatímco u venkovních závodišť byla tato hranice stanovena na 15.000 €.

Jak France-Galop uvádí, rozdělit by se mělo nejméně 8 miliónů eur, konečná suma bude záviset na nejnovějších odhadech příjmů PMU a France-Galop za prosinec. Dodatečné bonusy se budou vyplácet pro všechny dostihy ve stejném poměru a začít by se s nimi mělo po roční uzávěrce, plánované na 12. ledna. France-Galop nečeká nijak lehký úkol - operace se bude týkat více než 3200 dostihů a protože nezahrnuje jen ceny pro majitele, ale také z nich vyplývající odměny pro trenéry a žokeje či majitelské a chovatelské prémie, mělo by být upraveno více jak 2 milióny účetních záznamů. 

Řada z nich se týká i v Česku registrovaných stájí, které od zmíněného 11. května (přesněji od června, kdy se francouzské dostihy otevřely i zahraničním účastníkům) do konce roku ve Francii vydělali po přepočtu 7,3 miliónu korun. Vedle zmíněného Nagano Goldova druhého místa i například posledního českého vítězství loňského roku, kterého dosáhl Sternkranz v Quinté+ proutěnkách v Cagnes-sur-Mer. Ty byly loni dotovány částkou 100 tisíc eur, letos se běžely o 80 tisíc. (miv)
    
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net