BadHarzburg KonigSamurZajímavý dostihový den z hlediska příznivců překážkového sportu se dnes odehrál na závodišti Bad Harzburg. Mítink zakončil první ročník German Grand National (Listed, 5+, steeple, 4800 m, 12.000 €, záznam), kde se po taktice start - cíl prosadil ž. Faltejskem vedený svěřenec Pavla Vovčenka, desetinový favorit Serienlohn (Lomitas), který suverénně dominoval před polskou Infernou (Cloword) a Váňovým Cote Merem (Crossharbour).

Zástupce Statek Chyše - Váňa Cote Mer, který v červnu triumfoval na mostecké dráze, dlouho cválal pod vedením ž. Kratochvíla s odstupem v zadní části pole, ale v poslední čtvrtině dostihu se začal přibližovat koním vepředu a v cílové rovině se pokusil atakovat favorita Serienlohna. Ten  si ale vítězství nenechal vzít a zvítězil snadno o sedm délek. Společně tak letos vyhráli s Janem Faltejskem už počtvrté. Cote Mer proběhl cílem na třetím místě, 21 délek za vítězem. Druhý český zástupce v dostihu Rakisz (Cloword) a Lukáš Sloup výsledkovou listinu na šestém místě s velkým odstupem uzavřeli.

Prvním ze dvou překážkových dostihů mítinku byla prodejka Preis der Burgberg - Seilbahn (5+, prout. přek., 3400 m, 6.666 €, záznam), kde byli v sedmihlavém poli také dva zástupce českých stájí. Velmi dobře si počínal svěřenec trenéra Váni st. König Samur (Samum). Reprezentanta stáje Statek Chyše - Váňa vedl Jan Kratochvíl dlouho okolo páté pozice. V cílové rovině bojoval o vítězství a nakonec si připsal pětiletý hnědák o dvě délky první zahraniční vítězství. Druhé místo patřilo polskému Lodge Hill (Oscar) s Niklasem Lovénem v sedle. Druhý český reprezentant
Neo (Ecosse) usiloval v poslední čtvrtině dostihu o třetí místo, ale před zatočením do cílové roviny ho Lukáš Sloup zadržel. A do cíle se také nedostal Jan Faltejsek, který v dostihu seděl na Vovčenkově Butch Cassedym (Kheleyf).

Trenérovi Ing. Jaroslavu Váňovi se letos se svým Poet's Rock (Poet's Voice) na německých drahách daří a dokladem toho byla také dnešní Preis vom Autohaus Scholl (4+, handicap kat. IV, 1200 m, 5.000 €, záznam), kde už popáté za sebou zástupce stáje JarDa-Váňa vydělal peníze. Tentokrát Poets Rock po aktivním průběhu dostihu pod taktovkou Bauyrzhana Murzabayeva doběhl třetí, třičtvrtě délky za vítězem a získal 750 euro.

Po jednom vítězství si dnes kromě Faltejska a Kratochvíla připsali také Filip Minařík, Bauyrzhan Murzabayev a Jozef Bojko. (mze)