Merano CorsasiepidiMerano FlowerofLovePrvní den největšího mítinku v Meranu nebyl pro zástupce českých stájí tak úspěšný jako v minulých letech, dnes totiž získali jen jedno vítězství - ale to nejcennější. Pošesté za sebou dokázal kůň v českém tréninku vyhrát hlavní dostih, Premio 55. Gran Corsa Siepi di Merano – Quotidiano Alto Adige (Gd-1, 5+, siepi, 4000 m, 60.000 euro, záznam). Nebyl jím ale favorit Stuke, kterého musel Jan Faltejsek ke konci zadržet, nýbrž jeho tréninková kolegyně FLOWER OF LOVE (Poet´s Voice), kterou vedl Lukáš Matuský.

Favoritem kromě Stukea (Jukebox Jury) byl také francouzský host Candalex (Alex the Winner) trenéra Macairea, a i když si v průběhu dostihu počínal aktivně, v závěrečné fázi nestačil a nakonec skončil překvapivě až pátý. O tempo se od startu staral Dangerous Gleam (Generous), ale po polovině dostihu uklouzl a Niklas Lovén se na něm neudržel. V posledním oblouku a v cílové rovině předvedla skvělý výkon do té doby na meranské dráze nevítězná šestiletá reprezentantka Stáje Březová Flower Of Love, kterou trénuje Radek Holčák od sezóny 2017 a dosud zaznamenala tři vítězství na proutěných překážkách v Miláně, Pardubicích a v Bratislavě. Letos startovala potřetí a své první vítězství v sezóně si připsala o čtyři délky před Piton des Neiges (Buck´s Boum) vedeným Janem Kratochvílem. Čtvttému Champ de Bataille (Dream Well) s Josefem Bartošem unikly třetí peníze o půl délky. Le Grand (Grand Presidium) a Dominik Pastuszka dokončili dostih na posledním šestém místě.

V úvodní Premio Steeple-chases d´Italia – Memorial Mario Argenton (Gd-2, 4+, steeple, 40.000 €, záznam) neměli čeští zástupci příliš štěstí. Andoinse (Kapgarde) a Josefa Bartoše potkal v poslední třetině dostihu pád, a Sternkranz (Kamsin) s Janem Kratochvílem získali mezi čtyřmi dostih dokončivšími koňmi třetí místo, více než osm délek za triumfující Francouzkou z tréninku Guillaume Macairea Athenou de Berlains (Martaline) vedenou Antoine Renardem.

V rovinové Premio Hotel Autrora – Memorial Giuseppe Molteni (3+, 1600 m, 6.000 €, záznam) potvrdil Finios (Midships) pod vedením Alberto Bertona, že mu zdejší dráha svědčí a finišem získal peníze za druhé místo, dvě a půl délky za vítěznou Angel Spring (Desert Prince), která nesla o tři kilogramy více než bílý zástupce českého turfu.

Z českého trojlístku v dostihu seriálu Fegentri, Premio Max Siebenfoercher (4+, siepi, 16.000 €, záznam), byl v cíli nejlépe Au Pied Levé (Apsis) s Elliotem Öhgrenem, který ztrácel jen krátkou hlavu na třetí místo, ale za vítězným a start - cíl triumfujícím Daltonem (Gentlewave) zaostal o 12 délek. Tři délky za ním doběhl pátý Noble House (Lando) s Markem Galliganem. San Cristobal (Calming Influence) s Marcelem Altenburgerem na osmém místě výsledkovou listinu uzavřel, přičemž Green Rocks (Red Rocks) nestartoval.

První den gala mítinku v Meranu uzavřela problematická Premio 75. Premio Delle Nazioni – Memorial Marco Rocca (Gd-2, 5+, cross country, 6000 m, 40.000 euro, záznam) započítávaná do seriálu Crystal Cupu, která byla ve stylu "jezdče, chytni si co nejrychleji svého koníčka". Suverénním vítězem dostihu se stal domácí Silver Tango (Mujahid) trenéra Romana s Dominikem Pastuszkou v sedle, který jako jediný neměl v dostihu pád. Druhý Broughton (Teofilo) vedený Janem Faltejskem a zbývající účastníci dostihu kvůli hromadnému pádu na trojskoku za ním zaostali v cíli o mnoho délek. Třetí skončil Pareto (Rainbows For Life) a Niklas Lovén a na tabuli se ještě dostal vítěz Velké wroclawské Reki (Loojk Honey), který pod taktovkou Pavla Složila doběhl pátý a v Meranu startoval po čtyřech letech. Power Zar (Desert Prince) s Janem Kratochvílem byli na šestém místě posledními účastníky v cíli. Kubali (Approve) a Lukáš Matuský se do cíle nedostali a letos neporažený Brunch Royal (Sunday Break) se dostihu nezúčastnil. (mze)