V roce 2022 se v Česku trénovaným koním podařilo ze zahraničních drah přivézt 73,6 miliónu korun penalizačních zisků. V korunovém vyjádření se jim sice nepodařilo překonat rekordní rok 2017, během něhož vydělali 75,1 miliónu korun, pokud bychom však vzali za bernou minci zisky v původních měnách, což v drtivé většině bylo euro, pět let starý rekord zdolali. Jen od té doby koruna vůči euru posílila.

 
Sezóna našich koní v zahraničí však zlomila rekordů mnohem víc. Celkových 1592 zahraničních startů je nejvyšší počet v historii našeho turfu, rekordní je i počet koní, kteří se pokusili o úspěch v zahraničí. V loňském roce jich alespoň jednou v zahraničí startovalo 552, z toho 202 koní běhalo výlučně jen v cizině. Už tudíž více jak polovina startujících koní si vyzkoušela zahraniční dráhy, což je bezpochyby světový unikát.

Nejvíc startů, startujících koní i bodujících stájí 

Odráží se to i na podílu zahraničních startů na jejich celkovém počtu startů všech u nás registrovaných koní, který letos dosáhl 32,15% a blíží se jedné třetině. I to je zcela jistě výsledek, jaký v žádné jiné zemi nenajdeme. Potěšitelný je i růst počtu stájí, kterým se v zahraničí podařilo získat dotované umístění. Takových stájí už loni bylo 158, což jen potvrzuje fakt, že možnosti rozšířit zužující se spektrum nabídky tuzemských pořadatelů o příležitosti nabízené zahraničními závodišti využívá stále vyšší podíl majitelů.

Má to samozřejmě i své stinné stránky, mezi něž patří snižující se startovní pole v našich dostizích. Meziročně se průměrný počet startujících v jednom dostihu snížil o jednoho koně, což rozhodně není málo. Sezóna 2021 sice nebyla kvůli covidu standardní sezónou, k poklesu průměrného počtu startujících však došlo, a to navzdory souběžnému poklesu počtu dostihů, i v porovnání s předcovidovou sezónou 2019.

Nepřehlédněte: Orelio. Příběh hřebce nejlepšího rodokmenu, jaký kdy působil v tuzemském chovu

A tudíž ač zahraniční starty vylepšují ekonomiku tuzemských stájí a pomáhají jim financovat provoz, na tuzemské pořadatele má odliv koní za hranice negativní vliv, protože snižuje jejich příjmy z přihlášek a startek. A s tím samozřejmě roste pravděpodobnost dalšího omezování tuzemské nabídky dostihů, což opět zvyšuje tlak na hledání vhodných příležitostí za hranicemi.

Třetina od Scuderie Aichner

Jak jsme uvedli, podařilo se v loňském roce už 158 v tuzemsku registrovaným stájím dosáhnout za hranicemi naší země na dotované umístění. Ač se však jejich počet rozšiřuje, z pohledu získaných financí je stále podstatná část úspěchů v rukou několika málo stájí. Jedničkou, a to jedničkou hodně výraznou, je Scuderia Aichner italského stavebního podnikatele Josefa Aichnera. Ač její koně vídáme na českých drahách častěji než dřív, drtivou většinu startů absolvují v zahraničí, a to především v Itálii. V loňském roce se jim podařilo vyhrát v zahraničí 63 dostihů (další 3 přidali v Česku) a postarali se o více jak třetinu všech zahraničních zisků díky celkovému zisku 25,16 miliónu korun.

Druhou nejúspěšnější stájí podle výdělků v cizině byla stáj Dr. Charváta, která z ciziny přivezla 6,1 miliónu korun, sledovaná stájí Lokotrans, jejíž výdělek se zastavil těsně pod hranicí 5 miliónů. Přes hranici dvou miliónů se dostaly ještě stáje MUDr. Evy Nieslanikové (2,52 mil. Kč) a Jany Dufkové (2.51 mil. Kč). 

Miloslav Vlček







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net