st leger sk 18 2Dva jedničkové dostihy včetně posledního klasického dostihu slovenské sezóny Saint Leger lákaly k dnešní návštěvě bratislavského závodiště. Lákaly nejen diváky, ale i české stáje, kterým se podařilo vyhrát oba dva dostihy první kategorie.

Do 26. Slovenský St. Leger CHARVÁT odskakoval jako favorit pátý z Českého derby a šestý ze slovenské edice Darkolva (Dark Angel), který po triumfu ve Velké letní ceně na 2000 metrů v Mostě měl kurz na klasický úspěch 2,6:1. Silnou českou ekipu, která čítala 5 z celkových 8 startujících, dále doplňovali Be Master, Oriental Glory, Thisisthekey a Mount Q.
Dostih, stejně jako tamní derby, odvodil domácí Risk, ale již v oblouku se dosud čtvrtý DARKOLVA se Zdeno Šmídou posunul dopředu, do cílové rovinky vbíhal na prvním místě a vítězství si již nedal nikým vzít. Dvě délky zpět skončil na druhém místě Be Master (Masterstroke), třetí peníze bral Oriental Glory (Soldier Hollow) a český 1-2-3-4 doběhl uzavřel Mount Q (Mount Nelson). Poslední český zástupce Thisisthekey se před posledním obloukem pokusil prodrat z posledního místa dopředu, po rychlé progresi ale skončil poslední. Pro Darkolvu, reprezentujícího stáj Joly Jiřího Odcházela, to bylo třetí vítězství v českém tréninku ze 7 startů.

Darkolva
byl stájí Joly zakoupen privátně po dvouleté sezóně, ale dražbou prošel jako roček, když jej na Tattersalls Ireland September Yearling Sale vydražil Joseph O'Brien za 38.000 €. Objevil se i v katalogu Tattersalls Ireland Ascot December Sale v prosinci loňského roku, ale z té byl stažen. Hřebec je synem plemeníka Dark Angel (Acclamation), který ve dvou letech vyhrál 4 z 9 startů včetně Middle Park Stakes (Gr.1, 1200 m) a po sezóně, aniž by měl zdravotní problémy, odešel do chovu. Od tří let tedy připouští a úvodní zájem, daný úspěšnou dostihovou kariérou, pokračuje a roste poté, co se na dráze objevili první potomci. Hřebec, který v roce 2008 připouštěl za 10.000 €, dnes stojí 85.000 € a mezi jeho potomky je 6 Gr.1 vítězů včetně dvou úspěšných v July Cupu (Gr.1, 1200 m) Harry Angela a Lethal Force, či dvojnásobné vítězky Nunthorpe Stakes (Gr.1, 1000 m) Mecca's Angel. Matka Penolva (Galileo), od které Darkolva zřejmě získal vytrvalecké schopnosti, svého jediného vítězství docílila na distanci 2800 metrů.

st leger sk 18

Nepříliš početné, ale o to kvalitnější bylo startovní pole Ceny Whisky (I.k., 3+ kl., 1800 m, 7.000 €), ve které se sešlo 7 klisen, z nichž 5 již zvítězilo v dostizích I. kategorie a zbylé dvě se v nich umístily, a to dokonce v klasikách. Tempa se chopila vítězka Jarnej ceny kobýl Wild Love (Planteur), sledovaná Bethany Belle, vítězka Velké ceny Prahy Saša (Makfi) cválala na poslední pozici. Vendula Korečková však svěřenkyni trenéra Tomáše Váni posunula v oblouku před cílovou rovinou podél bariéry dopředu, Saša se tak na začátku cílové rovinky ocitla v sedle, a ač nejprve na bariéře jdoucí Hessoesse (Cima de Triomphe) a poté zvenčí jdoucí Mooreen (Calming Influence) na ní útočily, o vítězství, páté v letošní sezóně, s přehledem odjetou SAŠU připravit nedokázaly. Druhá, půl délky za vítězkou, skončila domácí odchovankyně Mooreen, třetí Lightblack (Big Bad Bob), čtvrtá Hessoesse a páté místo zbylo na Slivku (Mikhail Glinka), která naběhala řadu metrů navíc. (miv)