SK leger 19Dva dostihy nejvyšší kategorie přichystalo na dnešní mítink bratislavské závodiště. Ač i Cena Whisky nabízela velmi atraktivní obsazení, pozornost poutal především vrchol dne -  27. Slovenský St. Leger (L, 3 hř+kl., 2800 m, 20.000 €), v němž se vítěz Velké jarní i derby Arcturus pokoušel o zisk trojkoruny.


Dostih měl být podle papírových předpokladů českou záležitostí, neboť vedle Arcturuse (Fast Company) stáje Meridian se o zisk poslední slovenské klasiky ucházela i Falcon Baby (Sir Percy) české stáje 3 hearts, která po zisku Oaks v Mostě završila klasické double v Bratislavě. Z domácích měl nejvíce příznivců čtvrtý ze Slovenského derby Bolthorn, v ČR narozený syn Mikhaila Glinky a pak vítězka Ceny turfu Palmera (Jukebox Jury).
Po start se chopil vedení jeden z pětice českých zástupců Barney Bash, ale jím nasazené tempo se zdálo Piotru Krowickému v sedle Falcon Baby příliš pomalé, a tak když pole poprvé točilo do cílové roviny převzala taktovku jím vedená dvojnásobná klasická vítězka. Záhy si vytvořila několikadélkový náskok, za ní cválali Palmera a Bolthorn, Arcturus vedený Zdenko Šmidou se brzo z pole přesunul blíže čelu. Na protější rovince klisny zvolnila a pole se zcelilo. Do cílové rovinky točila Falcon Baby ještě první, ale blízko ní se nacházející ARCTURUS jí podjel u bariéry, dostal se na její úroveň a následně přešel do čela, které uhájil až do cíle. Falcon Baby na něj na cílové pásce ztrácela 2 délky, o délku zpět došla třetí Palmera a potvrzením papírových předpokladů bylo i čtvrté místo Bolthorna, kterému ke třetím penězům chyběla hlava. Pátá skončila další z českých zástupkyň Lady Roseburg.

Vítězný Arcturus se stal po Tankredovi druhým držitelem slovenské trojkoruny, ovšem prvním, jemuž se podařilo proběhnout první cílem všech tří klasických dostihů, do ní zařazené. Před 16 lety úspěšný Tankred finišoval ve Slovenském derby druhý za Ohne Sorge, která však o vítězství přišla po pozitivním nálezu antidopingové kontroly.
Hřebec byl jako roček zakoupen Josephem O'Brienem za 50.000 gns, pro stáj Meridian jej vybral František Holčák privátně po skončení dvouleté kariéry. Arcturus je synem úspěšného dvouletka, vítěze Acomb Stakes (Gr.3, 1400 m) Fast Company (Danehill Dancer), který finišoval na druhém místě v nejvýznamnější ostrovní zkoušce pro dvouleté Dewhurst Stakes (Gr.1, 1400 m). Ve třech letech ani později neběhal. V irském chovu působí od roku 2011, poslední tři sezóny na Kildangan Stud, který cenu za jeho služby před letošní sezónou zvýšil na 12.000 € v reakci na loňský triumf jeho dcery Jet Setting v Irish 1000 Guineas (Gr.1, 1600 m). Dalšího Gr.1 vítěze má v Chile, kam pravidelně pendluje a kde jeho syn vyhrál už 5 Gr.1 dostihů na distancích od 1600 do 2400 metrů. V Evropě ale drtivá většina jeho blacktype potomků nestojí více jak míli, častěji ještě kratší tratě, vyjímkou je vítězka Gillies Fillies Stakes (L) na 2100 metrů Company Asset.
Matka Mawu, dcera sprintera Pivotala, absolvovala jediný dostih (na 1800 m) v němž doběhla mezi poraženými a Arcturus je jejím prvním potomkem. Bába Fortuna Isles (Seeking The Gold) vyhrála ve Francii jeden mílový dostih.Atraktivní obsazení měl i druhý vrchol dne 25. Cena Whisky spoločnosti ARQANA (I.k., 3+ kl., 1800 m, 7.000 €), v němž vítězství z posledních dvou ročníků obhajovala pětiletá hnědka stáje Lascar Saša (Makfi) s Vendulou Korečkovou. Cestu k hattricku jí měla nejvíce znepříjemňovat domácí Zoriana (Jukebox Jury), slovenský Kůň roku posledních dvou sezón, která však letos však kvůli zranění absolvovala jen dva starty a největším úspěchem bylo páté místo ve Veľké májové. V jejím sedle dosavadního stálého partnera ž. Budoviče nahradil Jaroslav Línek. I zde tvořili polovinu pole koně trénovaní v ČR z nichž jedna, pětiletá Champagne Pink (Teofilo), nasadila pod ž. Davidem Liškou svižné tempo. V oblouku do cílové roviny se vedení chopila ZORIANA sledovaná Sašou, ale ta tentokrát na slovenskou šampiónku nenašla zbraň a v cíli podlehla o nos i O'ffensive (Anodin) a skončila třetí. Do ČR putují i čtvrté peníze díky Storm de Nuit (Vespone).České barvy vedle St. Legeru získali ještě dvě vítězství. Jedno v Ceně Flabiona, steeplechase na 3600 metrů o 2.400 €, zajistil na úkor favorizovaného domácího Furious Felixe šestiletý valach AGA-Vlachovice MEDICIMAN (Medicean), jehož trenér František Holčák tak dnes odjížděl do Velkých Karlovic s dvojicí vítězů. I druhé se zrodilo na překážkách v proutěnkách Cena Pepperousa na 3300 metrů o 2.400 €, v nichž však v poli 11 koní bylo 10 trénovaných v České republice. Nejlépe si z nich vedl osmiletý ALMANY (Ray of Light - Adéla, Sectori), vlastní odchovanec majitelky i trenérky Lenky Šomanové, kterého vedl Adam Čmiel. 
(miv)

  
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking