Vana josef jrNa dvou frontách v poslední době často bojují svěřenci Josefa Váni mladšího, reprezentující barvy italské stáje Scuderia Aichner. Ve Francii ani v Itálii  se výsledkově neztratili, i když s výsledky nevládla po návratu výhradně spokojenost...


V Auteuil se k dotované pozici prosadil  letos na francouzské půdě opakovaně bodující Sternkranz, byť na něj tentokrát zbylo „jen" sedmé místo a tři tisíce eur. „Já myslím, že každá dotace z dostihu listed v Auteuil má svou cenu," říká ale Josef Váňa. „Navíc je pravda, že právě Auteuil je vyhlášené tím, že se tam obvykle běhá na měkké půdě, ale nám se tam zatím se Sternkanzem ani jednou na takový povrch natrefit nepovedlo. A přitom právě toto je kůň, kterému měkko vyhovuje. Kdyby v Auteuil bylo, troufnu si říct, že by jeho výsledek šel ještě nahoru. I Pepa Bartoš říkal, že z něj má takový pocit.  A Capivari? Toho jsme brali do Francie především proto, aby Sternkanz  nejel sám. V konkurenci, co tam byla, jsme si říkali, že by bylo moc dobré, kdyby se dostal mezi prvních sedm, ale to se nepovedlo, konkurence na něj byla moc kvalitní..."

Sternkranz ovšem podle trenéra má v Auteuil nadále pokračovat, jeho první dva starty na této dráze pro něj byly prozatím především přípravou. „Mám to tam vymyšlené, že vrchol by pro něj měl přijít za měsíc v Ceně prezidenta, to je handicap grupy 3, kde by měl potkat koně s podobnou výkonností. V handicapu jsme teď půl kila shodili, dráha se ještě o něco prodlouží a pokud by se příště trefila půda, mohlo by to být zase dobré," myslí si Josef Váňa na adresu koně, který mezi jeho svěřenci letos v zimě nejlépe vydělává.

Do Auteuil by se Váňa rád vydal také s pětiletým Gangster de Coddes, s kterým loni vládli čtyřletým na italské scéně, a s Kapjahrem, který se v Itálii výborně prezentoval na hluboké dráze.  Už dnes ale míří do „blízké" Francie, na dostihy ve Štrasburku. „Rádi bychom uspěli se Santa Klarou, která měla v poslední době hodně smůly, v handicapech ve Štrasburku by se to ale mohlo změnit," myslí si  na konto francouzských nadějí, do nichž řadí i úspěšného Brunch Royala, jehož francouzská mise by měla pokračovat.

V Itálii, kde Váňa obhajuje trenérský šampionát, se  podařilo vyhrát jen Il Superstite, i tak ale trenér neskrýval  uspokojení. „To jeho vítězství bylo tak trochu splněním povinnosti, ale líbili se mi i debutanti, předváděli z mého pohledu moc dobré výkony, na jejich další starty se můžeme těšit."  Italské výsledky ale zastínily rozpačité dojmy z milánského zázemí. „Podle mých zpráv je možné, že letos na jaře se konají překážky v Miláně naposled. Měla by se na místě  překážek dělat klusácká dráha, a tam, kde jsou klusáci dnes, by se asi mělo stavět." Každopádně si ale  pořadatelé  přípravu dráhy za rámeček tentokrát nedají. „Je ještě březen, ale bylo tak vážně tvrdo, běhalo se skoro po betonu, a to je velké zklamání. Na takové dráze má člověk strach i o koně," doplňuje Váňa.

Určitá stagnace formy v důsledku klimatických podmínek v únoru by podle něj už mohla být minulostí. „Hodně jsme u nás zapracovali na tréninkové dráze.  Dá se na ní teď moc dobře pracovat, hodně cváláme a já věřím, že výsledky budou pro nás brzy zase o dírku lepší a dostaneme se zpátky tam, kde jsme byli  v minulých letech," věří Josef Váňa mladší s vyhlídkou do dalších týdnů.

Petr Guth    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net