cena latiny 2023Jediný prázdninový mítink v Chuchle Areně Praha, kterým se uzavřela první polovina sezóny na pražském závodišti, nabídl osm dostihů včetně hlavní předzkoušky klasických Oaks 44. Ceny Latiny (I.k., 3 kl., 2200 m, 135.000 Kč). Ta skončila poměrně překvapivě, když se po boji s Coletkou (Ultra) o hlavu prosadila čtvrtá z loňské Ceny zimní královny, letos teprve podruhé startující ryzka RIWETTA (Decorated Knight) z DS Gaudium, kterou dostihem úspěšně provedl žokej Adam Florian.

Svěřenkyně Heleny Vocáskové odskakovala z boxu s nejvyšším startovním číslem, start se jí ale povedl, Adam Florian ji ještě před prvním obloukem dokázal mezi soupeřkami posunout zvenčí ke středu pole a usadil ji na páté pozici. Na protější rovině se klisna posunula na čtvrté místo s pětidélkovou ztrátou na vedoucí Happy Scarlett (Ultra), na konci lahovického oblouku už byla v kontaktu s čelem pole a v cílové rovině pak dokázala své tažení dovést do vítězného konce o hlavu před mocně útočící Coletkou. Dlouho o vítězství usilující Yonellu (No Risk At All) pak na cílové pásce odsunula na čtvrté místo z konce pole skvěle finišující Garmona (Egerton). Pátá skončila Willemine (Pouvoir Absolu).

Riwetta, zakoupená jako ročka u irské společnosti Goffs za 8.000 €, je dcerou trojnásobného Gr.1 vítěze Decorated Knight (Galileo) a čtyřnásobné vítězky Kozmina Bay (Notnowcato), která vedle jednoho vítězství na rovinách získala tři triumfy v proutěnkách. Bába Kozmina (Sadler's Wells) neběhala, ale je matkou 4 vítězů a bábou 3 blacktype koní, prabába Kozana (Kris) byla šampiónkou tříletých klisen ve Francii a mj. i bábou skvělého High Chararral (Sadler's Wells). Vítězka je 3x3 prochována na Sadler's Wellse a 5x5 na Blushing Grooma.

Fitmin Cup odstartoval

Mítink nabídl hned dva dostihy vyhrazené koním tuzemského chovu. Úvodní Mikeshova cena (IV.k., 3+, 1400m) náležící do novinky letošní sezóny - seriálu hřebčínů sponzorovaného Conseq Group. se stala kořistí potomka Mikeshova otce plemeníka Majestic Missile (Royal Applause), pětileté hnědky stáje Desire Hit FRAMI HIT (z Freya, Ray of Light) s Vendulou Korečkovou.

Následující Cenou výživových programů Fitmin (III.k., 2, 1200 m) odstartoval již 12. ročník Fitmin Cupu. Dostih s pěticí účastníků se stal poměrně unikátním soubojem dvou tréninkových centrál - stáje Michala Kalčíka, který do boje vyslal dva dvouleté a Radima Bodláka se třemi zástupci. Později jmenovaný využil početní převahy a především výhody seznamovacího startu v nohách, který jeho svěřenkyně LIMÁRIA (Limario - Literalia, Literato) přetavila ve vítězství. Lucií Fialovou vedená odchovankyně Ireny Uhlířové v barvách stáje Michaela-Hruboš zvítězila po boji o krk před Leonardou (Zazou),

Českým odchovancům se ale nedařilo jen v jim vyhrazených dostizích. V Ceně společnosti Tipsport (hdcp III.k., 3+, 1600 m) navázal ryzák TOBRUK (Shamalgan - Tapdance, Lando) z chovu P. Bartuschové na své červnové chuchelské vítězství a pod Taťánou Mášovou získal pro stáj BoKa Seniors Team druhé vítězství v řadě, a totéž se podařilo pětileté ALPENROSE (Sleeping Indian - Auenwunder, Seattle Dancer) majitele a chovatele Reinharda Maaga, která měsíc po slušovickém vítězství ovládla v sedle s am. Tomášem Romanem i chuchelskou Cenu společnosti Avistech (hdcp V.., 1600 m), v níž jí k úspěchu pomohla nejnižší váha v poli.

Inzerce:
inzerce staje plouznice

Po čtvrtečním vítězství v Lipsku slavila další vítězství stáj Arenzo, jejíž tříletá zástupkyně QUIET STREET (Kodiac) z lotu Jana Ráji se jako jediný tříletek postavila na start druhého nejvýznamnějšího dostihu dne Červnového handicapu (II.k., 1200 m), který po boji vyhrála. V jejím sedle byl Jan Verner, spolustrůjce lipského vítězství, který na tamní double navázal dalším, když dnes zvítězil s PERFECT KORDULOU (Profitable) stáje Velecký v Ceně Fontana Watercoolers (hdcp IV.k., 3+, 1800 m).

Tečku za horkým odpolednem udělalo vítězství ostřílené IMSEXYANDIKNOWIT (Canford Cliffs), sedmileté zástupkyně stáje Kamila Vocetky se statusem blacktype koně, která s nejvyšší vahou v poli odolala náporu o 13 kg méně zatíženého Dancer of Denali (Rosensturm) a s am. Matyášem Lukou, slavícím třetí vítězství v průběhu 4 dní, vyhrála Cenu Chuchle festu s Hitrádiem City 93,7 FM (hdcp III.k., 2600 m).