OldGlory nefersprincessV chovu anglického plnokrevníka skončila připouštěcí sezona a většinou už dávno i sezona porodů. Každý rok ovšem nedopadnou všechny porody dobře a i při veškeré snaze a péči uhyne při porodu nebo i během prvních týdnů po porodu matka a zůstane osiřelé hříbě. Toto jsou události velmi smutné a skličující. I takové situace ovšem mají relativně radostné řešení a z nešťastného hříběte lze během jednoho týdne udělat zase šťastné a spokojené mládě.

Na pastvinách se potom touto dobou pasou i klisny s několikaměsíčními hříbaty, které je kojí a nikdo by nepoznal, že je neporodily. Tématem tohoto krátkého článku je adopce v moderní podobě. Zcela bezpečná, výrazně levnější než umělý odchov, spolehlivá a téměř stoprocentně úspěšná.

Umělý odchov, tak běžný v chovu skotu či drůbeže, je v chovu koní metoda již zastaralá a náročná na čas, síly i peníze. Hříbě je třeba krmit dle stáří každé 2 - 4 hodiny ve dne i v noci. I přesto, že jsou k dispozici kvalitní mléčné náhražky, se často hříbě nedokrmí celých 6 měsíců. 25 kg sušené mléčné směsi stojí 4.000 - 5.000 Kč a hříbě potřebuje přijmout 20% své hmotnosti. Jen mléčná směs pak stojí přibližně 14-15 tisíc korun měsíčně. Pokusy o amatérské spárování sirotka a klisny, která právě přišla o hříbě, mají malé procento úspěšnosti a často končí úrazem a smrtí hříběte. Je sice možné najít klisnu, která hříbě vodí, ale nekojí ho. Každý ošetřovatel, který takto již hříbě na lahvi odchoval a dozví se o možnosti moderní medikované adopce, se k umělému odchovu nevrátí, protože ví jak je po všech stránkách vyčerpávající.

Jak dopřát hříběti náhradní matku?

Nejnovější forma adopce dokáže každému osiřelému hříběti dopřát náhradní matku, která ho bude kojit a vychovávat jako by bylo její. Tato metoda pochází z Belgie a je relativně mladá. Na belgické klinice KEROS přišel s adopčním protokolem profesor Peter F. Daels a od roku 2015 tuto metodu v Čechách nejčastěji provádí MVDr. Gabriela Macečková na klinice Equiwell v Kolči u Slaného. Se svým týmem je v 99% úspěšná (jen dva případy doposud musela readoptovat) a je pravděpodobně světovou rekordmankou, jelikož během jednoho dne úspěšně provedla 6 adopcí. Nejstarší hříbě, které se podařilo adoptovat mělo dokonce už 3 měsíce.

Nepřehlédněte: Navzdory poklesu počtu dostihových dnů obrat Tipsportu na české dostihy stoupl

Celá akce začíná tím, že se u klisny pomocí medikace uměle nastaví laktace, což trvá orientačně týden až 10 dní. Během této doby je osiřelé hříbátko ustájeno ve vedlejším boxe, často s jinými sirotky a je zatím krmeno z láhve. Když je klisna alespoň ze dvou třetin rozdojená, přistoupí se k vlastní adopci. Ta spočívá v tom, že se pomocí hormonů klisna provede porodem. Celý proces trvá přibližně 30 až 45 minut. Nejprve se pomocí jednorázové aplikace hormonu navodí pomalé kontrakce dělohy, pak přijde druhá aplikace pro nástup rychlejších uterinních kontrakcí a na závěr se provede Fergusonův reflex, což je v podstatě simulace, jako by plod prostupoval děložním krčkem. Ve chvíli, kdy klisna „porodí“, se přikládá sirotek. Klisny mají stejné projevy jako při pravém porodu, vokalizují, vítají hříbě, olizují je a je tam velké přijetí. Klisna si hříbě osvojí a kojí ho, jako by se jednalo o jejího vlastního potomka. V prvních dnech jsou adoptovaná hříbata na klinice pečlivě monitorována, zda přijímají dost mléka.

Ačkoliv adopce vypadá jednoduše, vyžaduje i nutnou dávku chovatelských zkušeností a citu pro chování matek a hříbat a nemůže jí tedy provádět každý. Náhradní matku je také nutno vybrat takovou, která už vychovala vlastní hříbě a má dobrý mateřský instinkt. Není ale vůbec nutné, aby to byla klisna, která právě o hříbě přišla, Klisny, které přijdou samy o hříbě, vyžadují specifický přistup, aby se vyrovnaly se ztrátou vlastního hříběte a sirotka přijaly. Je už i dost klisen, které odchovavají sirotka každý rok.

Finanční pohled

Z hlediska financí vychází tato forma adopce nesrovnatelně levněji než jakákoliv forma umělého odchovu. Zahrnuje jednorázový poplatek na klinice, jehož výše se odvozuje od stáří hříběte a jeho zdravotního stavu. Dá se říci, že čím starší hříbě, tím je částka nižší. Cena na klinice nepřesahuje 50.000Kč a průměrně se pohybuje kolem částky 30-40.000,- Kč. Dalším nákladem je už standardní měsíční částka za ustájení klisny s hříbětem. Zde záleží na dohodě majitelů, kam bude matka s hříbětem ustájena. Největší výhodou této adopce je zajištění nejlepší výživy, kterou má hříbě do 6 měsíců dostat a správný fyzický i psychický vývoj hříběte. Tedy možnost pobytu ve stádě s jinými hříbaty, dostatek pohybu, pocit jistoty, bezpečí a rozvoj zdravého sebevědomí. Tato metoda nahrazuje adekvátně přirozený odchov pod vlastní matkou a každý zkušený a dobrý veterinář by ji měl svým klientům doporučit.

Ing.Helena Voršilková
Autorka je absolvent ČZU Praha- Suchdol, obor zootechnika, trenér, majitel a chovatel dostihových koní.

Kontakt v sezoně porodů: MVDr.Gabriela Macečková, Tel: 733571995
Zdroj : https://www.keros.be, Článek Anděl koňských sirotků, Jezdectví.cz, 31.12.2020







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net