V uplynulé sezóně debutoval s prvními potomky vedle Durante Alighieri a Sharpoura, kterým jsme se již v této rubrice věnovali, i Sadler's Wellsův syn a bývalý svěřenec trenéra Josefa Váni Pouvoir Absolu, který v roce 2013 zahájil chovnou kariéru v Hřebčíně Napajedla.

Jedenáctiletý hnědák Pouvoir Absolu má za sebou bohatou kariéru a před příchodem do českého tréninku a přechodem do překážkového provozu získal řadu úspěchů v blacktype dostizích.

Jako dvouletý neběhal a ve třech letech debutoval až začátkem července třetím místem v dostihu o 22.000 euro na 2400 metrů v Clairefontaine, na konci srpna stejný dostih kategorie F v Clairefontaine vyhrál. Poté přešel na větší závodiště, na konci sezóny se ukázal v listed společnosti, kde doběhl pátý.

Jako čtyřletý se již už pravidelně účastnil blacktype dostihů, jeden listed dostih vyhrál a též doběhl druhý v Gr.2 Grand Prix de Deauville na 2400 metrů. Celkem za svou kariéru získal 3 listed vítězství (vše na tratích 2400 metrů), jednou v listed doběhl druhý (na distanci 2800 metrů) a vedle již zmíněné Grand Prix de Deauville se umístil i v Gr.2 Grand Prix de Chantilly na 2400 metrů. Na rovinách získal ze 27 startů 5 vítězství, 6 druhých a 3 třetí místa a vydělal 251.908 euro, v sedmi letech absolvoval tři starty na překážkách, jedny proutěnky proměnil ve vítězství. Podrobněji viz Katalog plemeníků.

Hřebec se může pochlubit výborným rodokmenem. Otcem není nikdo menší než Sadler's Wells, nejvýznamnější evropský plemeník přelomu století, otec takových plemeníků jako Galileo, Montjeu, Barathea, In The Wings, El Prado či High Chaparral. Matka Pine Chip (Nureyev) sice běhala jen jednou (umístila se), ale je pravou sestrou šampióna tříletých koní Evropy a vítěze Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1) Peintre Celebre (Nureyev), úspěšného plemeníka. Sama Pine Chip dala vedle
PouvoirAbsolu též v listed umístěného Perfect Murder (Desert King) a je bábou jihoafrického listed vítěze Brown Penny (Fort Wood). Bába Peinture Bleue (Alydar), sama Gr.2 vítězka, dala mimo Peintre Celebre dalších 5 blacktype potomků, mj. Gr.2 vítězku Peinture Rare (Sadler's Wells), 3/4 sestru Pouvoir Absolu, či Gr.3 vítězného Pointilliste (Giant's Causeway).

V úvodní připouštěcí sezóně připustil 15 plnokrevných klisen, v následující jejich počet klesl na 8, v roce 2015 znovu stoupl na 13 a letos připustil dokonce dosud nejvyšší počet 22 klisen.

Již u Durante Alighieri a Sharpoura jsme zdůrazňovali, že rubrika Plemeníci, první pohled je vlastně jen sumářem dosavadních výsledků bez ambicí jakkoliv hodnotit. U Pouvoir Absolu to platí dvojnásob, protože mu z úvodního ročníku vyběhli jen tři potomci.

Seznam potomků Pouvoir Absolu s výsledky na rovině

potomek nar sex matka otec matky st vít um zisk
Mujahid Brave h 2014 Rabbit Mujahid Mujahid 4 1 2 48000
Myranelle k 2014 Myranga Rainbows for Life 2 0 0 0
Savoir Absolu v 2014 Sapora Rainbows for Life 3 0 0 0

Jak ukazuje seznam, z trojice startovavších potomků bodoval jen jeden - odchovanec Rabbitu Trhový Štěpánov Mujahid Brave, který zvítězil v jednom z dostihů seriálu Fitmin Cup. Byl ale schopen bodovat nejen v dostihu pouze pro domácí odchovance, jak předvedl mj. druhým místem v Ceně EBF na 1600 metrů ve Velké Chuchli. Další dva startovavší potomci Pouvoir Absolu nedosáhli na dotované umístění.

Vzhledem k pozdnosti Pouvoir Absolu nemůže být překvapením nízký počet startovavších dvouletých potomků, první starty jeho dvouletků nám tak dávají ještě méně informací, než u již publikovaných Durante Alighieri a Sharpoura. O hřebce je ale poměrně zájem, a tak jak s postupujícím věkem jeho potomků, tak i příchodem dalších ročníků na dráhu, bychom měli brzo o jeho kvalitách vědět více. (miv)