magyar oaks 2017V této rubrice se věnujeme vítězům blacktype dostihů, plemeníkům, jejichž potomci vyhrávají blacktype dostihy či rodinám a jejich úspěchům - opět především na blacktype scéně. Jednak blacktype dostihy představují vrchol dostihové nabídky, a samozřejmě to souvisí i se zaměřením našeho serveru, v jehož databázi najdete už téměř 72 tisíc blacktype koní.

Dnes ale uděláme výjimku - podíváme na rodokmen klisny, která sice vyhrála klasický dostih a skončila druhá v derby, ovšem v zemi, jejíž dostihové vrcholy nenesou status blacktype dostihů - v Maďarsku.

Ač už to dnes ví jen málokdo, Maďarsko a tamní chov anglického plnokrevníka patřili svého času k nejvyspělejším v Evropě. Možná vzpomenete na klisnu Kincsem, v 54 startech neporaženou šampiónku, která nenašla přemožitele ani při svých startech ve Francii (Grand Prix de Deauville) či Anglii (Goodwood Cup). Klisna, která založila rodinu, z níž pochází mj. vítěz Epsom Derby Camelot, může sloužit jako doklad vyspělosti maďarského chovu v 19. století, ale rozhodně není dokladem jediným. O prozíravosti tehdejších maďarských chovatelů mohou svědčit i nákupy plemenných hřebců. Tušili jste například, že dva plemeníci, přes které pokračuje paternitní linie k vládnoucí linii současnosti, byli zakoupeni do Maďarska? Prvním byl Bend Orův otec Doncaster, vítěz Epsom Derby, které Maďaři koupili v roce 1884, když mu bylo 14 let, čtyři roky poté, co Bend Or vyhrál Derby. Tím druhým byl Bend Orův syn Bona Vista, praděd elementárního plemeníka historie Phalarise. Toho získal maďarský Kisber Stud, kde stál i Doncaster, už v roce 1897, tedy v době, kdy jeho nejslavnějšímu synovi, vítězi 2000 Guineas, ale především šampiónovi anglických plemeníků a pokračovateli linie Cyllene byly pouhé dva roky.

Bona Vista, který pětkrát stanul v čele tamního šampionátu plemeníků, uhynul v roce 1910, 4 roky před začátkem první světové války. Po dvou světových válkách a čtyřech desetiletí pod vládou komunistů nezbylo z kdysi slavného chovu nic. Tamní chovatelé už dnes nenakupují anglické klasické klasické vítěze, jsou nuceni si vystačit s podstatně skromnějšími rozpočty, ale stále hledají co nejlepší krev.

Takovým příkladem může být i rodokmen tříleté Messerschmitt, která po druhém místě v Magyar Derby vyhrála tuto neděli Magyar Kancadij, neboli maďarské Oaks. Klisna zaujme i tím, že je zřejmě historicky prvním klasickým vítězem, jehož otcem je vnuk excelentního Montjeu. Otcem klisny je v Irsku narozený Category Five, hřebec z druhého ročníku Irish Derby a Prix de l’Arc de Triomphe Hurricane Run. Syn americké Feather byl zakoupen jako roček za pouhých 1000 gns, i tak ale v Maďarsku dokázal udělat kariéru. Vyhrál 4 ze 17 startů včetně Szent István díj, v Maďarsku značené jako listed, cennějším však bylo jeho druhé místo v maďarském derby. Jeho první ročník, k němuž náleží i Messerschmitt, čítá pouhé tři startující potomky, klasická vítězka je výrazně nejúspěšnějším potomkem.

Matka Millennium, která získala 3 vítězství z 31 startů, je dcerou předního maďarského plemeníka Satin Stone. Polobratr vítěze Middle Park Stakes Lujain byl do Maďarska zakoupen jako čtyřletý na December Sale v Newmarketu, kde byl prodán za 13.000 gns. V Anglii jednou druhý v maiden pokračoval v dostihové kariéře i v Maďarsku, kde dvakrát zvítězil a umístil se ve dvou tamních Graded dostizích. V maďarském chovu pak dal celou řadu úspěšných včetně vítěze tamního derby a Koně roku Frankly Dancing.

Anglickou kariéru měla za sebou i bába Messerschmitt Miss Riviera Star, která z 5 startů získala jedno umístění. Také ona si našla cestu do Maďarska z December Sale, kde byla jako tříletá prodaná za 5.000 gns a i ona pokračovala v dostihové kariéře v Maďarsku. Výsledkem 15 tamních startů bylo 1 vítězství a 1 druhé místo. V chovu dala 8 startovavších potomků, z nichž 6 zvítězilo. Nejlépe si z nich vedl osminásobný vítěz Miserend, pravý bratr Millennium.

Rodokmen Messerschmitt odráží současný stav maďarského chovu, ve kterém dnes působí jen cca 160 chovných klisen, ačkoliv na začátku tisíciletí jejich počet překračoval 800. Doby Kincsem, Doncastera či Bona Visty už jsou pryč a těžko se někdy vrátí.

Miloslav Vlček
přetištěno ze serveru Blacktypepedigree.com












    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net