stuke mTrojicí Graded dostihů v čele s nejbohatším dostihem v Meranu LXXIX Gran Premio Merano (Gd1, 5000 m, 250.000 €) dnes vyvrcholila sezóna na italském závodišti. Do všech tří graded zkoušek zamířili koně v českém tréninku, ve vrcholu dne obhajoval loňské vítězství Al Bustan. Obhajoba se mu sice nevydařila, ale nestačil pouze na francouzského hosta, přičemž i v druhém Graded 1 dostihu získal kůň v českém tréninku druhé místo a slibný Stuke exceloval v Gd2 kategorii.

Dotace čtvrt miliónu eur (záznam) přilákala hned 6 koní v českém tréninku, ale také francouzského LE COSTAUD (Forestier) z lotu trenéra Macaireho, který letos doma už 4x vyhrál a v Itálii si už před dvěma lety fantastickým výkonem v Premio d'Europa (Gd1) získal mimořádný respekt. A udržel si ho i po dnešním výkonu, když se v průběhu dostihu vydal stíhat ostré tempo diktujícího Santo Cerra (Sorbie Tower) s Josefem Bartošem, předstihl jej a tato dvojice cválala v čele s obrovským náskokem před ostatními. Jamesem Revelym vedený ryzák své tažení snadno dotáhl do vítězného konce, obhájce Al Bustan s Janem Faltejskem dokázal překonat Santa Cerra, ale na vítěze ztrácel 8 délek. S velkou ztrátou čtvrtý přišel Nando (Hernando), za ním další svěřenec Josefa Váni Ole Caballero (Sholokhov).

Excelentní výkon podal v
Premio Corsa Siepi dei 4 anni (pp Gd2, 3500 m, 44.000 €, záznam) český odchovanec z chovu K-K Metal, a.s. STUKE (Jukebox Jury - Stigma, House), který s Janem Faltejskem v sedle odvodil většinu dostihu, v posledním oblouku od něj převzal vedení domácí Live Your Life (Turati), ale svěřenec Radka Holčáka v cílové rovině znovu zapnul a vybojoval dvoudélkové vítězství. Úspěch stáje a chovu K-K Metal a.s. doplnila čtvrtá v cíli Dajuka (Jukebox Jury), pátý skončil Gryffichop (Soave) Lokotransu.

Blízko k vítězství měl i další kůň z lotu Radka Holčáka tříletý King Heart (Nathaniel) stáje Monte Negro, který po třetím místě v Premio Ettore Tagliabue (Gd3) před 3 týdny dnes stanul na startu Gran Criteria d'Autunno (pp Gd1, 3, 3300 m, 77.000 €, záznam). Marek Stromský jej hned po startu poslal do vedení, a účastník letošního Českého derby se na čele držel většinu dostihu, v závěru vedení převzal Leonardo da Vinci, přes kterého se King Heart sice v cílové rovině ještě dostal, ale na útok francouzské ATHENA DU BERLAIS (Martaline) už odpověď nenašel a po boji jí o 1/2 délky podlehl. Další čeští zástupci Linovsky (Estejo) a Starman (Manduro) skončili na šestém a sedmém místě.

Čeští zástupci startovali i v trojici rámcových dostihů. Úvodní rovinová Premio Kurt Goldegg (cond, 3000 m, 14.000 €, záznam) se stala českou záležitostí, když šestiletý valach v péči Radka Holčáka INTISARI (Intikhab) stáje Monte Negro stylem start-cíl jistě pod Albertem del Carrassim jistě vyhrál a český úspěch jistil defenzivně odjetý Bonys (Intense Focus), jehož jezdec Alberto Berton si nechal Intisariho příliš utéct a v závěru jen zkracoval náskok.

V Premio Unipolsai Assicurazioni (pp, 4+, 3500 m, 8.500 €, záznam) si z trojice našich koní vedl nejlépe Star Maker (Policy Maker) stáje Scuderia Tania, který s Michalem Mikšovským doběhl druhý, 4 1/2 délky za vítěznou Tequila Tango, Marcus Aurelius (Stormy River) stáje Loktrans skončil třetí.

Na dotovanou pozici dosáhl i Black Bard (Big Bad Bob) stáje DAR, který v rovinové Premio Terme Merano Alto Adige (cond., 3+, 1600 m, 12.000 €, záznam) skončil s Barbarou Guenet čtvrtý, dvě příčky nad stájovým kolegou Finiosem (Midships). (miv)