MeranoPočetná skupina českých koní se dnes prezentovala na dostizích v Meranu. Zástupci českého turfu dokázali zvítězit ve třech zkouškách včetně hlavního dostihu, crosscountry grupy 3 Grande Steeple-Chase di Roma. Dostih skončil současným vítězstvím Armana s Josefem Váňou mladším a poprvé v Itálii startujícího Talenta, kterého vedl Marek Stromský!

Třetím bodem meranského programu měl být v 16:25 hod. vrchol mítinku Premio Grande Steeple-chase di Roma - Memorial Paolo Meandri (5+, crosscountry, 5000 m, 30.000 euro) se čtyřmi českými koňmi na startu, ale koně byli posláni z místa startu do stájí k odsedlání: "Místo kurzu B na 5000 metrů byl chybně postavený kurz A. Takže se dostih nakonec odběhne až po po sedmém dostihu," sdělil nám ochotně z Merana Josef Bartoš. Hlavní dostih se tak běžel až okolo 19:30 hod a od startu vodil sevřené pole Star Maker (Policy Maker) s Janem Kratochvílem. V poslední třetině dostihu převzal vedení jediný italský kůň v poli Hurricane Mix (Great Journey) a za něho se posunul Marek Stromský Talenta (Egerton). Z posledního místa si také polepšil favorizovaný Arman (Lando) vedený pro Stall Grimminger Váňa Josefem Váňou ml. Do cílové roviny zavedl pole Hurricane Mix, ale po poslední překážce přešel do čela poprvé v Itálii startující svěřenec Hany Kabelkové Talent a řítil se za vítězstvím. Podél divácké bariéry ještě ale finišoval Arman, který Talenta zachytil na cílové pásce a cíloví rozhodčí museli vyhlásit současné vítěze. Pět délek za nimi dokončil třetí Hurricane Mix, čtvrté místo patřilo Star Makerovi a posledné páté Nilsovi.

Program v Meranu otevřela Premio Val D'isarco (5+, steeplechase, 3800 m, 14.000 euro)  s dvěma svěřenci Josefa Váni na startu. Jeden z nich,  Home Please (Greinton) s Josefem Váňou ml. byl favoritem dostihu, ale nakonec ho v cíli o tři a půl délky porazila Nelly Darrier (Mujahid) s Davidem Columbu v sedle. Třetí místo, ale již 15 délek za tréninkovým kolegou Home Pleasem, obsadil Janem Kratochvílem vedený Billy Silver (Gentlewave).

Po minulém vítězství v rovinovém dostihu neprohrál čtyřletý hnědák stáje Statek Chyše-Váňa Marywil (Mawatheeq) v Meranu ani tentokrát. V Premio Palace Merano (4+, 2400 m, 6.000 euro) dokázal splnit roli favorita a pod vedením Evelyn Poehl dominoval o více než 4 délky před Accinem (Mamool).

Úspěchem rodiny Váňových skončil i další překážkový dostih, Premio Avelengo (4+, siepi, 3000 m, 10.000 euro). Roli favorita totiž dokázal potvrdit letos již jednou v Itálii vítězný Morning Star (Silvano) hájící úspěšné dostihové barvy Scuderia Aichner SRL. Pod taktovkou Josefa Váni ml. za sebou v cíli o třičtvrtě délky zanechal Noisemakera vedeného Markem Stromský. Druhý svěřenec Josefa Váni Macchiavelli (Tertullian), kterého vedl Jan Kratochvíl, obsadil čtvrtou příčku cca 6 délek za vítězným stájovým kolegou.

Dalším zástupcem tréninkových středisek rodiny Váňových v Meranu byl Almost Human (Le Havre) v Premio Lagundo (4l., siepi, 3000 m, 11.000 euro). S podstatně nejvyšší hmotností v poli 71,5 kilogramy sedmi soupeřům nestačil a proběhl cílem sedmý přibližně se 17-délkovou ztrátou na vítěze. Tím se stal Passito (Zebedee) trenéra Tabera, kterého vedl ž. Marek Stromský. Druhý byl Josef Bartoš s Bobo Merendou (Dylan Thomas). (mze)