RedaktaOsmnáctý srpen hraje v historii českého, respektive československého chovu zcela výjimečnou roli. V tento den v roce 1985 se prvnímu a dosud jedinému koni českého chovu podařilo zvítězit v dostihu, který měl mezinárodní statut blacktype dostihu. Oním vítězem, respektive vítězkou, byla tehdy čtyřletá hnědka z chovu Hřebčína Napajedla Redakta (Dakota), která 18.9.1985 zvítězila v Grosser Preis von Hessen, listed handicapu na 2100 metrů o 70.000 marek ve Frankfurtu.

Letošní dostihová sezóna byla poznamenána několika závažnými momenty, které podstatně změnily průběh. Podzim, kdy pravidelně dochází k mezinárodním dostihům, byl ovlivněn srpnovými událostmi a tak jako celý náš život, tak i dostihová sezóna byla silně narušena.

obsedani patheArchiv British Pathé skrývá řadu exklusivních záběrů z historie a to včetně historie dostihového sportu. V roce 1963 publikovala krátké video z obsedání ročků ve Velké Chuchli. Na záběrech jistě poznáte řadu osob z tehdejšího turfu včetně například žokeje Jana Košťála i, pokud se nemýlíme, současného trenéra Tomáše Šatry.

V říjnu roku 1895 dorazil do Napajedel Saint Simonův syn Matchbox, z historického hlediska jeden z nejpozoruhodnějších a možná vůbec nejlepší plemeník, jaký kdy v našem chovu působil. Jinak jej hodnotil časopis "Český zvěrolékař", jehož dvě statě na téma Matchbox jsme nalezli v našem archivu.

1946 TitanČtrnáct let a čtyři dny po Rudolfu Poplerovi, kterého jsme si připomněli nedávno, zvítězil poprvé ve své kariéře ve Velké pardubické mjr. MILOŠ SVOBODA. V dostihu za svou kariéru startoval jedenáctkrát, dvakrát zvítězil, dvakrát byl druhý a jednou pátý a sedmý. Své úplně první vítězství vybojoval 20. října 1946, tedy před dlouhými 70 lety. Partnerem mjr. Miloše Svobody byl kůň jménem Titan.

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking