lysa memorialEPZahájení letošní sezóny na závodišti v Lysé nad Labem bohužel nepřálo počasí. Chvílemi silně pršelo i lítaly kroupy, přesto ale byly k vidění velmi zajímavé dostihy. V nich hráli prim hvězdy pořadatele dostihového dne, stáje Statek Blata Český ráj, které zvítězily ve třech dostizích.  Václav Janáček dovedl vítězně do cíle podle očekávání Tamarind Covea a Timekeepera. Třetí vítězství svěřence Josefa Váni a stáje manželů Dufkových se zrodilo v hlavním dostihu odpoledne, Velikononoční steeplechase Statek Blata Český ráj. Jedničkový dostih suverénně ovládl a pozici favorita potvrdil Sundara, v jehož sedle byl Jan Kratochvíl. Šampion Václav Janáček vítězstvím v posledním dostihu dosáhl také hattricku.

Vrchol dnešního odpoledne v Lysé nad Labem, Velikonoční steeplechase Statek Blata Český ráj (5+, I. kat., steeplechase, 3700 m, 150.000 Kč), byl zároveň prvním překážkovým dostihem první kategorie sezóny 2017. Jeho obsazení bylo velmi dobré. V roli favorita šel na start zástupce úspěšných růžovobílých barev Sundara (Galileo), počítalo se také s jeho tréninkovým kolegou Mister Westminsterem (Hurricane Run) i All Abou Cossiem (Cossio), kterým se loni dařilo v Itálii. Dostih rozeběhl francouzský polokrevník Bolero de l´Isle (Dom Alco), kterého loni na podzim zakoupila stáj Partyday.cz. Bělouš ale vyrobil  v dostihu na překážkách několik chyb a nakonec se do cíle dostihu nedostal, protože ho Jaroslav Myška zadržel. Po polovině dostihu přešel do čela SUNDARA a už se přes něho nikdo nedostal. Do cílové roviny vbíhal s náskokem deseti délek, který nakonec ještě navýšil a pod vedením Jana Kratochvíla zvítězil po výroku cílových rozhodčích "zadrženě daleko". Druhým v cíli byl Mister Westminster. Tři délky za ním se odehrával boj o třetí peníze, který nakonec o krátkou hlavu vyzněl pro Sorgenia (Egerton), který se tak po rekonvalescenci vrátil k dobrým výsledkům mezi kvalitními překážkáři. Čtvrté místo připadlo Marcu Aureliovi (Sormy River) a tabulový doběh doplnil polský Salam (Enjoy Plan). Až jako poslední proběhl cílem All About Cossio (Cossio).

Dostihové odpoledne v Lysé nad Labem otevřela Cena hotelu Helada MB (4+, IV. kat., 1300 m, 30.000 Kč). Leaderem většiny dostihu byl Epoch (Oasis Dream), kterého vedl pro stáj pořadatele mítinku ž. Václav Janáček. V cílové rovině ale přišel silný útok Michala Hroudy a devítiletého CHUAN CHE (Jazz Dancer), který vyhrál po téměř třech letech a vůbec poprvé pro stáj FVE - Relay JK Levín. Jeho převaha na Epocha byla v cíli jeden a půlky. Anshoa (Sholokhov) vstoupila do sezóny třetím místem a šestidélkovou ztrátou na vítěze. Svěřenci trenérky Bielikové tak letos již startovali na třech dostihových mítincích a pokaždé dokázali jednou vyhrát.

Favoritkou překážkové Ceny společnosti SATUM CZECH s.r.o. (5+, IV. kat., steeplechase, 3500 m, 50.000 Kč) byla subtilní bojovnice Bazalka (King´s Theatre), ale nakonec skončila až třetí s velkým odstupem za nejlepšími. Dostih dlouho vodil Lad In (Calming Influence), ale v posledním oblouku převzala vedení 72 kilogramy zatížená SINNDARKA (Clodovil), která pod vedením ž. Josefa Bartoše o půldruhé délky před Lad Inem vybojovala pro stáj H&H Hrudka své první překážkové vítězství. Trenérem klisny, která se loni umístila jako pátá v Ceně Laty Brandisové, je Jaromír Hrudka ml.

Zajímavým dostihem byla Cena Odbory Kovo MB (3letí, III. kat., 1700 m, 45.000 Kč) určená tříletým koním. Na jejím startu totiž také byli  sledovaní dva "Galileové" Josefa Váni přihlášení do klasických dostihů. Ti ještě nestartovali, stejně jako jejich soupeři. Nakonec ale oběma vypálil rybník svěřenec trenéra Polese BETTYSUTEKI (Suteki Shinsukekun), kterého vedl ž. Jaromír Šafář. Ten poslal hnědého valacha stáje EŽ Praha a.s. do vedení asi 500 metrů před cílem a u cílového mezníku měl náskok pěti délek na Flames of Horeba. Trenér Pavel Poles tak hned při letošním prvním startu svého svěřence přebíral čestnou cenu.

Žokej Václav Janáček skončil v sedle favorita Aenease (Galileo) třetí, ale to nejlepší ho v Lysé nad Labem teprve čekalo. V dalších třech dostizích už totiž neprohrál! V Ceně společnosti Realstav MB s.r.o. (4+, II. kat., 1700 m, 100.000 Kč) byl partnerem elitního mílaře TAMARIND COVEa (Galileo). Hned po startu ho poslal do čela a po taktice téměř start-cíl byl pětiletý reprezentant stáje Statek Blata Česká ráj v cíli o dvě délky dříve než rovněž dobře běžící Montje Third (Pop Rock), mj. loni druhý ze Slovenském derby. Jako další dorazil do cíle další jedničkový účastník dostihu Nyani Tomba (Excellent Art). Dobrého výsledku, jen půl délky za ním, docílila Step Star (High Extreme).

O půl hodiny později zvolil Václav Janáček stejnou taktiku i v sedle Timekeepera (Galileo) v Ceně společnosti Petr Čech Sport (4+, II. kat., 2200 m, 100.000 Kč). A opět to byla taktika vítězná. TIMEKEEPER, který naposledý zvítězil s Václavem Janáčkem ve Slovenském derby, dokonce triumfoval o 4 délky a to s nejvyšší hmotností v poli 62 kilogramy. Velmi dobře vstoupila do sezóny také druhá Williann (Tiger Cafe) a medailová místa doplnila další jedničková klisna v poli Santin (Bushranger). Dalším dvěma účastníkům Českého derby se tolik nedařilo, Secretive Lord (Egerton) sice doběhl čtvrtý, ale již téměř 15 délek za vítězem, a Rumpl Cimpr Campr (Makfi) byl klasifikován ještě o dvě místa dále.

Hattrick pak Václav Janáček završil v závěrečné položce programu, Ceně společnosti Top Sport Management (4+, V. kat., handicap, 1700 m, 20.000 Kč). S jeho podporou se dočkal po třech letech vítězství svěřenec MVDr. Petra Kantka YONAS ART (Excellent Art), který i s hmotností 61,5 kilogramy dokázal o necelou délku porazit o více než osm kilogramů méně nesoucí Heure (Scyris). Třetí doběhl Romantik (Scyris).

Trenér Kantek a letos nově registrovaná stáj Bellicus racing byli úspěšní ale již v předešlé zkoušce, Ceně společnosti Zliner (4+, IV. kat., handicap, 2200 m, 30.000 Kč). S vyšší váhou 61,5 kilogramu dokázala snadno o 6 délek zvítězit loňská dvojnásobná vítězka WHITE GOST (Torlus). Stejně jako loni, tak i dnes v Lysé, ji provedl vítězně cílem mladý jezdec Michal Hrouda. Navíc se tak zařadil mezi vícenásobné vítěze mítinku. Druhým místem se prezentovala loni rovněž dvakrát vítězná Drama (Bully Pulpit), zatímco třetí příčka patřila nejméně zatížené klisně Willy Wonka (Ray of Light).